SON DAKİKA

Anılar-Bülent Ecevit’le Bir Anı


Yeni Parti Kuruyoruz…
12 Eylül askeri yönetimi, Türkiye'nin siyasal yaşamını şekillendirirken, siyasetin felsefesini, önemli isimlerini, kurumları radikal bir biçimde değiştirip, yeniden yapılandırmayı hedeflemişti. Bu bağlamda, 16 Ekim 1981 tarih ve 2533 sayılı "Siyasi Partilerin Feshine Dair Kanun" ile bütün partiler feshedildi.

Nisan 1983 sonlarında, yeni siyasi partilerin kurulması için siyasi etkinlikler kademeli olarak serbest bırakıldı ve partilerin tekrar kurulmasına izin verildi.

12 Eylül Darbesinden sonra siyaset yasağı getirilen Ecevit, çevresindeki destekçilerini tek tek kaybetti. Bülent Ecevit, bu dönemle ilgili olarak "Mücadelenin güçlüklerini göze alamayanlarla yollarımız ayrıldı." demiştir. Bülent Ecevit, Demokratik Sol söylemini bir partiyle yeniden hayata döndürmek istiyordu. Bunun sonucunda, yasaklı olan Bülent Ecevit`in yerine eşi Rahşan Ecevit 14 Kasım 1985 bu projeyi hayata geçirdi ve Demokratik Sol Parti`yi kurdu. Rahşan Ecevit`in örgütlenme konusunda, kurduğu köylü derneklerinden gelen bir deneyimi vardı. İki odalı bir bodrum katında kurulan partinin gelişiminde rol oynayan etmenlerden biri de oldu.

Chp'nin son genel başkanı Bülent Ecevit'in parti kurması isteniyor. fakat partinin adının ve başkanının kim olacağı, parti ambleminin nasıl olacağı tartışmaları vardı. Bülent Ecevit yasaklıydı genel başkan olamıyordu.

Biz Ödemiş'ten bazı Chp'li arkadaşlarla 1984 yılında Ankara'ya gittik. Bülent Ecevit ile buluşarak yeni kurulacak olan partiyle alakalı olarak fikir alışverişinde bulunduk. Herkesin aklında tek soru "Kurucu Genel Başkan Kim Olacak?”

Bazı arkadaşlardan, başkan şu profesör olsun bu general olsun diye birçok fikir ortaya çıkyordu.
Bülent Ecevit nam-ı değer Karaoğlan oturduğu koltuktan doğrularak, gür bir sesle konuşmaya başladı. Ecevit;" Arkadaşlar bizim kuracağımız parti ya fabrikadan kol atacak ya da tarladan yeşerecek." Diyerek genel başkanlığa önerilen isimleri reddetti. Oybirliğiyle partinin adı demokratik sol parti, başkanı Rahşan Ecevit, amblemi de açık mavi zemin üzerine beyaz güvercin olarak belirlendi.

6 Eylül 1987`de siyasi yasakların kalkması yönünde yapılan halkoylaması sonucunda eski siyasetçilerin önündeki siyaset yasağı kalktı. Bunun üzerine DSP`nin başına Bülent Ecevit geçti.Adnan Saygılıer