SON DAKİKA

Bakan Işık İzmir`de Suriye Operasyonlarını Değerlendirdi


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İzmir`de El-Bab`ın DEAŞ`tan alınması hakkında konuştu.

Bakan Işık, Ege Ordu Komutanlığı ve İzmir Valiliği`ni ziyaret etti. Ziyarette İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican da yer aldı.

El Bab ilçe merkezinin DEAŞ'ten alınması ile ilgili konuşan Bakan Işık; "Bugün El Bab'ın tamamına yakını artık kontrol altına alındı. İlçe merkezine girildi. Büyük oranda arama tarama faaliyetleri yürütülüyor. Arama tarama bittiğinde artık 'DEAŞ unsurlarından temizlenmiştir' diyeceğiz. Fazla bir zamana ihtiyaç kalmadı." açıklamasında bulundu.

Bakan Işık Rakka operasyonu hakkında da bilgi vererek; "Bölgedeki istikrarı ileride tehlikeye atmayacak şekilde ve doğru unsurlarla yapılması Türkiye'nin baştan beri ortaya koyduğu bir gerçek. Rakka ile ilgili temel anlayışımız; Rakka ve diğer bölgelerin başka terör örgütünü kullanarak kurtarılması değil o bölge insanlarından oluşan ve demografik yapı değişecek endişesi oluşturmayacak doğru unsurlarla yapılması konusunda Türkiye'nin tutumu baştan beri net. Bunu tüm koalisyon güçleri ile paylaşıyoruz. Rakka operasyonu PYD gibi terör unsurları ile değil, biliyorsunuz Rakka'nın yüzde 90 dan fazlası Arap nüfustur. Rakka'yı kurtaracak gücün de bölge halkı tarafından olmasıdır. Yaklaşımımız ilkesel bir yaklaşım. Terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünün kullanılmaması ve demografik değişim oluşturacak bir şeylerin içine girilmemesi için doğru aktörlerle bu işin yapılmasıdır." diye konuştu.


HABER MERKEZİ