SON DAKİKA

Bakan Işık İzmir`deydi


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "KOBİ`lerle Savunma Sanayi KOBİ`lerle Büyüyor İzmir Buluşması" kapsamında İzmir`deydi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, KOBİ`lerle Savunma Sanayi KOBİ`lerle Büyüyor İzmir buluşması kapsamında İzmir`e gelerek burada bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıya katılanlar arasında İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da yerini alırken Bakan Işık önemli bir müjdeyi ilk kez burada açıkladı. Bakan Işık; "Yeni bir çalışma başlattık. Orta ve küçük ölçekli şirketlerimiz bizim açımızdan savunma sanayinin bel kemiği konumunda olacak. Bu şirketlerin sürdürülebilir bir yapıya kavuşmaları, ihracat yapabilir hale gelmeleri AR-GE ve ÜR-GE yapacak konuma yükselmesi, kurumsallaşabilmeleri, uluslar arası pazara yönelik nitelikli tedarikçi konumuna gelmeleri bizim açımızdan önemli. Bütün yükü sanayicimize, küçük ve orta işletmelere yükleyip 'hadi çalışın' deyip kenara çekilmek yerine önemli çalışma başlattık. Endüstriyel Yetkinlik Destekleme Projesi başlattık. Bu projeyle özellikle hedefimiz küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi nitelikli tedarikçiler haline getirmek. Test, sertifikasyon, belgelendirme alanlarında her türlü desteği KOBİ'lere sunmak istiyoruz. Arzumuz KOBİ'lerimizin kurumsallaşmasına yönelik maddi manevi destekleri sunmak, bunu yaparken kopuk anlayışla değil; merkezi denetleme ve değerlendirme yapısına ulaşmak. Bu toplantıyı özellikle İzmir'de yapmayı önemsedik. İzmir ülkemizdeki nitelikli insan kaynağı açısından en zengin illerin başında geliyor. Savunma sanayinin alt yapısı İzmir'de var." diyerek yeni projenin ana hatlarını aktardı.
Türk yatırımlarına dikkati çeken Bakan Işık;  "Bu Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına destek veren bir süreç. Bu sürecin sürdürebilir yapıya kavuşması da çok önemli. Bunun için özel sektör olmazsa olmaz konumda. Özel sektörün olmadığı bir yapının dünyada rekabet etmesi mümkün değil. Savunma sanayimizin özel sektörün omzunda yükselmesi, özel sektör desteği ile dünyada hak ettiği yere gelmesi üzerinde en çok kurduğumuz konu." diye konuştu.
Savunma sanayiine de değinen Bakan Işık konuşmasında; "Kendini güvende hissetmeyen hiçbir ülkenin geleceğe ümitle bakma imkanı yoktur. Savunma alanı kritik bir alan. Ülkelerin çok güçlü silahlı kuvvetleri bulunması ve yeni teknolojik imkanlarla donatılması, ülkelerin önemli önceliklerinden. Türkiye gibi her iki sorundan birinin yaşandığı bir merkez ülke için savunma sanayi ve güçlü silahlı kuvvetler tercih değil zorunluluktur. 100 yıl sonra bölgede adeta alt üst oluşun yaşandığı süreçte Türkiye'nin bütün tehdit ve sınamalara karşı koyabilmek için çok güçlü silahlı kuvvetler ve o silahlı kuvvetlerin de son derece caydırıcı ve güçlü silahlı teknolojiye sahip olması önemli. Türkiye'nin de çok büyük gayretleri var. NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2'sini çıkarması isteniyor. Biz de gayri safi yurtiçi hasılamızın yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayıracağımızı taahhüt ettik. Savunma harcamalarının oranı düşüyordu. Bu yıl itibariyle düşüş durduruldu. Hedefimiz, Türkiye'nin savunma harcamalarını yüzde 2'lik hedefe yaklaştırmak. Büyük sıkıntıların yaşandığı dönemde Türkiye'nin bu alanda yatırım yapması Türkiye açısından son derece önemli ve kimsenin bu konuda Türkiye'ye söyleyecek sözü olamaz." ifadelerine yer verdi.


Hülya Ayazoğlu