SON DAKİKA

Bakan Zeybekci`nin Masasında Protokol Krizi


Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı`nın 25. kuruluş yıl dönümü yemeğinde yerinin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci`nin olduğu masada değil başka masada olduğunu gören CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır salonu terk etti.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı`nın (EGEV) 25. yıl davetine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci`de katıldı. Bakan Zeybekci`nin yer aldığı masada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım yer aldı. Bakan Zeybekci`nin yanında değil başka masada kendisine yer verilmesine sinirlenen CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır durumu bir protokol hatası olarak niteleyerek salonu terk etti.

Gecede konuşma yapan Bakan Zeybekci; "Biliyorsunuz bugün Bakanlar Kurulu toplantısı vardı. Kurula da Başbakan`ımız Binali Yıldırım başkanlık ettiği için yanına gidip, bu geceki toplantıdan bahsettim. Konuyu iletince hatta EGEV dediğimde bana `Hadi git. Hem hemşehrilerime benim selamlarımı ilet` dedi. Bu sayede şimdi sizlerle birlikteyim." diye konuştu.

İzmir`in diğer illerle birlikte kendi Expo fuarını oluşturabilecek potansiyele sahip olduğunu ifade eden Bakan Zeybekci; "Buradan bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu akşam bu salonda bulunan tüm siyasiler, yerel yönetimler ve işadamları bir araya gelip bunun için bir çalıştay yapalım. Böylece bir yol haritası belirleyelim" dedi. Zeybekçi, ayrıca iş adamlarına İzmir`in serbest bölgeler kenti olması için birlikte şehri yeniden planlama teklifinde bulunarak, "İnanıyorum ki, birlik ve beraberlik içinde bu kente bir tuğla koymak adına bunu başarabiliriz. Böylece kentimiz Türkiye`ye ve dünyaya örnek olur." dedi.

Bakan Zeybekci Ege Bölgesi`ne herhangi bir ayrımcılık yapmadıklarını ama her ihtiyacın karşılanmasında ilk olarak kendilerinin yardımcı olduklarını dile getirerek;  "Allah şahidimdir ki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu`nun da benden istediklerini elimden geldiğince yaptım. Ege ekonomisinin daha da büyümesi için gayret sarf ediyoruz. Bugün ülkemizi 15 Temmuz ihanetine rağmen Avrupa`nın 6`ncı büyük ekonomisi haline getirdik. Ekonomi Bakanı olarak birlik ve beraberlik adına sizin için gereken ne varsa yapmaya hazırız." diye konuştu.

Referandum hakkında da konuşan Bakan Zeybekci; "Merak etmeyin her şey iyi olacak. Türkiye de siyaset normalleşecek. Bu sistem çok zorda kaldığınızda güçlükler üreten bir sistem. Bir gecede yüzde 1000`i bulan faizleri yaşadık. Anayasa kitapçığı atıldığı diye bankalar battı. Kitapçığın bugüne gelen borçlanma senetlerinin maliyeti 600 milyar TL. Bunlar yatırıma yönelseydi bugün farklı noktalarda olurduk. İşte bu sistem zorda kaldığında sorunlar üretebiliyor derken bunları kast ediyorum. Şimdi 339 oyla Anayasa değişikliğini millete götürüyoruz. Endişeniz olmasın; normalleşeceğiz. Sağ, sol herkes ortada; uzlaşmada, hoşgörüde buluşacak. Uçlar ise yine aynı kalacak ama ana merkez ortaya yanaşacak." ifadesinde bulundu.