SON DAKİKA

Başbakan Yıldırım; "Biteceksiniz başka yolu yok!"


Başbakan Binali Yıldırım Ak Saray'da düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni'nde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım kentsel dönüşümden, hükumetin yatırım ataklarına; referandumdan terör sorununa kadar geniş bir yelpazede değerlendirmelerde bulundu.
Kentsel dönüşümle ilgili olarak; "Biz dikey değil yatay mimari diyoruz. Daha fazla sıcaklık daha fazla ruh var. Temelleri yanlış atılmış, yanlış inşa edilmiş şehirleri, şimdi kentsel dönüşüm diyerek kendi elimizle yaptığımız rezilliği düzeltmenin gayretini gösteriyoruz. Yaptığımız yanlışları şimdi daha fazla harcayarak düzeltmeye çalışıyoruz." diyerek çarpıcı bir yorum yapan Başbakan Yıldırım;  "İstanbul'da 7 milyon binayı yenilemek gerekiyor. 100 milyar liralardar bahsediyoruz.  15 yılda memleketin bir ucundan diğer ucuna uzanan yeni bir Türkiye inşa ettik. Ülkemizi, şehirlerimizi ihya etmek için yeni bir hamle başlattık. 15 yılda Türkiye'nin çehresini değiştirdik. Türkiye çapında olaya baktığımız zaman 7 milyon binayı yenilemek gerekiyor. 100 milyar liralardan bahsediyoruz. Peki bunları daha baştan düzgün yapsaydık, önce kanalizasyonu, altyapıyı, sokakları, yeşil alanı yapıp sonra binalara geçseydik iki kere masraf olmayacaktı. Düzeltmek için harcadığımız para, yapmak için hazırladığımız paradan daha fazla." diye konuştu.
Anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum hakkında da görüşlerini bildiren Başbakan Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Aman bu referandum 'evet' çıkarsa biz bittik diyorlar. Biteceksiniz başka yolu yok. Bölgedeki vatandaşlarıma sesleniyorum. Kimliğinizle gurur duyun. PKK'nın sizinle hiçbir derdi yok. Bunların işi gücü hayatı size zehir etmek. Kürt vatandaşlarımızın PKK diye bir sorunu var. Bu sorunu ülke gündeminden çıkaracağız."
Başbakan Yıldırım törende geçmiş dönemlerdeki hükumetlerin şehir planlaması hakkındaki tutumlarına da değinerek; "O kadar çok eser, proje var ki hamdolsun işte bugün de tesislerimizi açıyoruz. Katı atık tesisi, arıtma tesisi, temiz hava merkezi, içme suyu şebekelerine varan kadar 340 tanede çevre temizlik aracı. Sokakları süpüren şöyle dönüyor iki tane fırçası var. Eskiden bizim sokağın şeyleri vardı.  Çöpçüleri… O çalı süpürgesi bir kürek sapına takılı şekilde, ortalık toz duman…  Temizlik yaparken etrafı toz duman içinde bırakırdı. Şimdi makinanın içinde keyfini bozmadan süpürüyor." dedi.