SON DAKİKA

Başkan Kocaağa; "Kocaoğlu koyun dağıtıyor kesecek mezbaha yok"


Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Ödemiş mezbahasının kapatılmasıyla ilgili konuşarak bundan sonra neler yapılabileceği hakkında önerilerde bulundu.

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Ödemiş mezbahasının kapatılmasıyla ilgili olarak hem süreç değerlendirmesi hem de önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Kocaağa, Ödemiş`te neredeyse 70 yıla varan süredir var olan mezbahanın kapatılmasının ardından konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini belirterek; "Et entegre tesisi bizim tabirle mezbaha inşaatı başladı iyi güzel. Biz de ne oluyor diye aradık Büyükşehir'i. Daire Başkanı randevu verdi. Kalktık 6'da gittik 8'deki randevuya. Ne olduğunu sorduk. O onun üstüne atıyor, bu onun üstüne atıyor. Bakanlık uzatmamış ama sen de yenisini bitirememişsin. Mühendislik hataları varmış, raylar ters gitmiş, adamın yerini istimlak etmemişsin. Verin parayı istimlak edin. Bizim Ödemiş'te hayvan doğumda ölebiliyor, ayağı kırılabiliyor. Bu durumda celepler durumdan nemalanıyor. Halilbeyli'ye götürüyor." diyerek bu durumun hayvancılar açısından mağduriyete sebep olduğunu aktardı.

Mezbaha Temmuz`a Kadar Açılmayacak

Yerel seçimlerden önce Ödemiş Ziraat Odası olarak et entegre tesisini işletmeye talip olduklarını anımsatan Kocaağa şu değerlendirmede bulundu; "Sayın Aziz Kocaoğlu'nu çok seviyorum, dürüst adam. Daha önce Bekir Bey, Ödemiş Ziraat Odası'nı ihaleye soktu. İhale Ziraat Odası'nda kalmasına rağmen mezbahayı vermedi. Biz 'yap-işlet-devret' ile ihaleyi almıştık, bize vermediler dosyalar orda duruyor. İş farklı yerlere gitti. Seçimlerden önce Sayın Mahmut Badem geldi, ona da Ziraat Odası olarak talip olduğumuzu söyledik. 'Seçimlerden sonra hallederiz' denildi. Sayın Aziz Kocaoğlu geldi, Bekir Bey ve İl Başkanıyla birlikte. Yine dedik ki; 'Mezbahaya talibiz, bir miktar da paramız var verelim, katkı sağlayalım'. Şimdi o mezbahayı bize vermediler. Vermedikleri gibi bitmedi de. İhale prosedürü o, bu. Mezbaha Temmuz` a kadar açılmayacak. Bir sene mezbaha olmayacak, üretici mağdur olacak. Türkiye'ye hayvan sevk ediyoruz, Türkmenistan'a damızlık ihraç ediyoruz. Daire Başkanı Ayhan Bey'e dedim ki; 'Madem siz prosedürle uğraşmayın. Ziraat Odası'nın sizin dedenizden, babanızdan, benden gelen 3 milyon lira parası var. Hepimizin parası. İhale kanunu bizi bağlamıyor, toplarız meclisi alırız bir karar ihaleyi gece dahi yaptırırız'. Biz mezbahayı gece dahi alırız."

Filler tepişiyor çimenler eziliyor

Kocaağa, prosedürün uzun sürmesinin bir dezavatnaj olduğunu belirterek; "Onlar ihaleye çıkacaklarmış 45 gün, askı süresi varmış 15 gün. 60 gün oldu. Yani itirazıyla filan ne zaman bitecek belli değil. O bitmeyecek de biz biteceğiz. Yemin torbası olmuş 60 lira. Hepimizin beklentisi hayvancılık. İki buzağı satar okul parası karşılarız diyoruz. O iktidarın üzerine atıyor, iktidar onun üstüne atıyor. Filler tepişiyor çimler eziliyor biz mağduruz. Büyükşehir versin mezbahayı Ziraat Odası'na." dedi.
Kocaağa çevre ilçelerin desteğinin de yetkinin Ödemiş Ziraat Odası`na verilmesi yönünde olduğunun altını çizerek; "Bu konu çok uzayacak. Uzatmakla bir yere varmayacak. Kanuni prosedür uzun. Versinler bize 3 milyon lira paramız var. Sayın Aziz Kocaoğlu çok güzel koyun keçi dağıtıyor kesecek mezbaha yok. Bunu siyasi olarak konuşmuyorum. Belki Aziz Kocaoğlu'na oy vermiş de olabilirim, belki başkasına oy vermişimdir. Burada siyaset yok hepimizin alın teri var. Sabah 6'da kalkıyor bu insanlar." ifadelerini kullandı.
Kocaağa son olarak Ödemişli üreticinin Halilbeyli, Nazilli ve Manisa`ya gitmek zorunda kalıyor oluşunun büyük yük oluşturduğunu kaydederek sözlerini şöyle noktaladı; "Elektrik faturaları zaten yüksek geliyor, bir de hayvanlardan da kaybedersek yapacak bir şeyimiz kalmıyor."