SON DAKİKA


Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, Beydağ Barajı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, Cephe Gazetesi`ne özel verdiği röportaj da Beydağ Barajı ve Tasavra Çayı hakkında konuştu.
'Beydağ Barajı İlave Su Temini' için Devlet Su İşleri`nin 1 Kasım 2016 yılında gittiği ihalede Tasavra çayı dâhil 4 yeni dereyi daha baraja akıtmak için çalışmalar başlatılmıştı.
Mayıs 2018`de bitmesi öngörülen Beydağ Barajı İlave Su Temini-1 Kademe (Tasavra Çayı) için gün sayılırken, bu süre zarfında Beydağ Barajı aradığı desteği bulamıyor.
Konuyla ilgili olarak "Politik sebeplerden ötürü" diyen Başkan Şentürk; "Beydağ Barajı`nın daha proje aşamasında olduğu zaman Tasavra Çayı`nın potansiyelinden yararlanabilecek bir noktaya kurulması gerektiğini söylemiştik. Baştan bu duruma el atılmmış olsaydı, direkt olarak Pamucak`a akan çay israf olamazdı."dedi.

Barajın şimdiki doluluk oranının yüzde 15 ile yüzde 17 arasında olduğunu bildiren Başkan Şentürk, bu oranın artması için barajın desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.
"Beydağ Barajı`nın oluşumu aleyhimize gelişmiş bir durum olsa da baraj turizmi sayesinde ve balıkçılık iş kolunda ilerleme kaydettik. Günlük 500 kiloya yakın balık tutuluyor ve bu balıklar Alaşehir`e satılıyor." diyen Başkan Şentürk, ayrıca Beydağ`da şu an barajdaki su sıkıntısı kaynaklı iş kolu yetersizliği sorunu olduğuna değinerek zincir fabrikası ve Etibank dışında da alan oluşturulması gerekliliğini söyledi.
"Gelişmişlik farkı olan ilçelere Dokuz Eylül, Ege Üniversitesi gibi üniversiteler hiçbir şekilde yanaşmıyorlar." diyen Başkan Şentürk Beydağ`ın ve Beydağ`lıların güçlenip kalkınması için çabaladıklarını da sözlerine ekledi.


Özlem Yamantürk