SON DAKİKA

Büyükşehir Gündemi Kırsal Kalkınma


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kırsal kalkınma çalışmaları hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Tarım ve hayvancılık desteği için teşekkür etmeye gelen Kınıklı muhtarları ağırlayan Başkan Kocaoğlu`nun gündeminde kırsal kalkınma modeli ve bu modelin diğer şehirlere örnek teşkil etmeye başlamış olması vardı.

Ülkenin kalkınmasında tarımın önemli bir anahtar olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu;  "Bizim üreticilere, tarım kooperatiflerine yaptığımız destekler başka kentlere, başka belediyelere de örnek olmaya başladı. Eğer bütün belediyeler bu işe girer ve üreticiyi, üretimi desteklerse, ülke tarımı kalkınır. Tarımın kalkınması da ülkenin zenginleşmesi demek. İzmir tarımının bugünkü başarısında Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri çok önemli." diyerek şöyle devam etti;
"Kooperatif enflasyonu olmadan, kurulan kooperatiflerin başına namuslu insanları getirir ve onları da kontrol edersek, kırsal kalkınma sağlanır. Tire Süt Kooperatifi bugün Türkiye`nin en güçlü kooperatiflerinden biri haline geldi. Bayındır Çiçekçilik Kooperatifi artık yurt dışına bile çiçek satıyor. Bademli Fidancılık Kooperatifi ihracata başladı. Kiraz`da, Bergama`da, Selçuk`ta aynı şekilde kooperatifleri destekleyerek, tesisler kurarak bölge üreticisinin güçlenmesini sağlıyoruz. Küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için bugüne dek 6 bin koyun-keçi dağıttık. Bu hayvanlar üreyecek, onların ürünlerini işleyecek tesisler kurulacak. Halkın gelirini artırabilirsek ne mutlu bize. 25-30 küçükbaş hayvanın geliri, bugün bir asgari ücret eder. Bu da bir ailenin çocuğunu üniversitede okutur."

Sorunlar Aynı Anda Çözülmez

Başkan Kocaoğlu, yıllarca biriken problemlerin aynı anda çözümünün imkansız olduğunu söyleyerek; "Kuzeyde ve güneyde bölge şantiyelerimizi kurduk. Asfalt mevsimi başlıyor. Buralarda parke tesislerimiz de var. Hızlı bir şekilde en acil işlerden başlayarak sorunları çözmeye çalışıyoruz. İşten korkmuyorum. Çok şükür, bu işleri yapacak maddi güce de sahibiz. İşimizi görebilecek kadar finans akışını sağlayabiliyoruz. Ekonomi ne kadar toparlanır, ödenen vergiler ne kadar artarsa, bize de o kadar kaynak gelir." diye konuştu.