SON DAKİKA

Büyükşehir’den esnaflara ‘Mezbaha’ açıklaması


İzmir Büyükşehir Belediyesi, basın mensuplarının da katılımı ile Ödemiş`teki kasap ve celep esnaflarına yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İzmir genelinde AB standartlarına uyum süreci sonucunda gerekli koşulların sağlanmaması sebebiyle kapatılan mezbahalar ile ilgili olarak; İzmir Büyükşehir Belediyesinin yatırım planlarını kamuoyu ile paylaşması amacı ile, Ödemiş`te bulunan yirminin üzerinde kasap ve celep esnafının da katılımı ile  İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Binasında 25 Şubat 2017 tarihinde saat 11:00 `de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Büyükşehir Belediyesinden İşletme İştirakler ve Yerel Hizmetler Dairesi Başkanı Hakan ÖZTÜRK, Mezbahalar Şube Müdürü Deniz GÜLTEKİN ve Ödemiş İlçe Koordinatörü M. Cumhur ŞENER katılım gösterdi.

Basın mensupları ile kasap ve celep esnafına yönelik olarak gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında şu ibarelere yer verildi:

Ödemiş Mezbahası 2017 Temmuz başına yetiştirilecek

                "İzmir Büyükşehir Belediyesinin planlamasında Bergama, Türkeli, Urla, Ödemiş ve Tire`de mevcut mezbaha mantığının çok üzerinde modern mezbahalar planlandığı bu mezbahalar da teknolojisi ile taze etin 25 güne kadar tazeliğini koruyabileceği soğuk hava kapasitesiyle ihtiyacın üzerinde olacağı, bölge hayvancılığının gelişimi göz önüne alınarak gelecek yıllarda da hizmet verebilecek kapasitede olacağı, içinde kavurma ünitesi, otomatik işkembe temizleme makinalarının olduğu, sakatat paketleme ünitesinin olduğu bir yapıda aynı zamanda sadece bu ilçe ihtiyaçlarına değil diğer illere hatta Türkiye`nin hayvansal ürünlerde tek ihraç kapısı olan İzmir`de ülke dışına da et sevk edebilecek modern işletmelerden oluşacaktır. Yine bu mezbahalarda gerek mezbahada imhası yapılacak hayvanların gerekse o bölgedeki organik atıkların imhası için, yakma üniteleri oluşturulmaktadır (dışarıya koku ve gaz vermeyecek teknolojide); bu kapsamda Bergama mezbahasının ihalesi bitmiş, yer teslimi yapılarak yapımına başlanacağı durumda olduğu, Türkeli Mezbahasının projesi bitmiş inşaat ruhsatı alınmış ve önümüzdeki günlerde ihalesi yapılarak 2017 yılı sonu 2018 yılı ilk çeyreğinde hizmete gireceği, Urla Mezbahası mezbaha ünitesi alınmış, kesim yapılmakta ve ek ünitelerin ilhalesine çıkılmıştır, Ödemiş mezbahası ise ihalesine çıkılmış ve 2017 yılı  Temmuz ayı başında kesim yapılacak durumda olması hedeflenmiştir. Tire`de ise eski sebze halinin bulunduğu alana mezbaha yapılması için projelendirme aşamasındadır. Yıl sonuna kadar yapım ihalesine çıkılması hedeflenmektedir. Bunların yanında Bayındır, Kiraz, Selçuk ve Beydağ`da bölgedeki kasapların ve halkın ihtiyacını karşılayacak mezbahalar yapılmaktadır."
"Şu an İzmir`de Bergama tam kapasite, Bayındır, Aliağa, Urla ve Selçuk küçük kapasite mezbaha olarak kesim yapmakta, Kiraz ve Beydağ mezbaha alımı 16 Mart`ta, Mayıs ayı itibariyle kesim yapılması hedeflenmektedir."

Mobil mezbahalar devreye sokulmak isteniyor

"Ödemiş Mezbahası ihale aşamasında olduğundan Valilik Makamından, ihale sonucuna kadar elimizdeki mobil mezbehalarla veya eski mezbahada bölge halkının mağduriyetini gidermek için kesim yapılması için izin talebinde bulunulmuş ve cevap beklenmektedir."

Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında kasap esnaflarından gelen "Neden bu kadar geç kalındı?" sorusuna cevaben: "6360 Sayılı Yasayla bağlanan ilçelerde sadece İzmir değil tüm illerde 1 yıl ile 6 ay gibi sürelerde mezbaha yapılamayacağı gerek imar gerekse mezbahaların şehir merkezinde kalması nedeniyle 2 kez Tarım Bakanlığına bildirilmiştir. Türkiye`deki çoğu ilden daha hızlı hareket edilmiştir" denildi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem'in; "Bize devretsinler, 15 günde açalım" çıkışını hatırlatarak  "1 ay ile 15 gün gibi bir sürede yapılamaz mı?" sorusunu yönelten esnaflara cevaben ise "Mezbaha yapımı kim yaparsa yapsın kamu kurumlarında mevzuat bellidir. Mümkün değil bu konuda gelen uzman firmalar en az 60 ila 90 gün içerisinde biteceğini ifade etmişlerdir. Biz şartnamemizde mezbaha yapım süresini 60 gün olarak verdik. Valilik Makamına bu süreçte eski mezbahayı açma veya mobil mezbahaları kurmak için izin istedik, cevap beklenmektedir; Olumlu yanıt geldiğinde eski mezbaha kullanılabilir veya  mobil mezbaha kurulum izni verilir ise hazırdaki  3 adet mobil mezbaha mevcut durumdadır. İvedi bir şekilde 48 saat içinde kurularak hizmet verilmeye başlanabilir." Yanıtı verildi.

                Toplantıya ek olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından basın ile yazılı olarak paylaşılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"23 değil, 11 ay önce devraldık"

                "İzmir Büyükşehir belediyesi ile Ödemiş Belediyesi arasında 13/11/2015 tarihinde imzalanan protokol ve  2016 yılı mart ayındaki devir teslim ile ödemiş eski mezbaha ve et entegre tesisi İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Henüz 1 yıl bile olmamıştır, 23 aydan bahsedilmesi söz konusu değildir. Basında çıkan bazı haberlere göre de et entegre tesisinin tamamlandığı, eksiksiz  İzmir Büyükşehir Belediyesine teslim edildiği, tesisin çalışır duruma getirildiği ve bu kadar sürede açılamamasının sorumluluğu  İzmir Büyükşehir Belediyesine yüklenebilir mi? 6360  sayılı   yasa  ile  devredilmeyen ve daha sonra protokolle devredilen et entegre tesisi 11 ay önce teslim alınmıştır. "

"Et entegre tesisinde çok sayıda eksiklikler mevcut"

                "Kaldı ki tamamlandı denilen et entegre tesisinin AB standartlarına ve hijyen kurallarına göre hazırlanıp hazırlanmadığını ise Tarım Bakanlığı karar vermektedir. İlçemizde bulunan tesiste yapılan incelemeler de tesiste bir çok eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Bu durum ortada dururken; Mezbahalarda kesim izni ne İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkisinde ne de başka bir kurumun yetkisindedir.Sadece ve sadece Tarım Bakanlığı yetkisindedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yukarıda açıklanan durumlar çerçevesinde kesim ruhsatı verilmesi durumunda ivedilikle kesime başlayacak durumdayız. Kırsala, tarıma ve hayvancılığa verdiğimiz önemden haraketle mezbahalar konusundaki yanlış anlaşılmaları düzeltmek adına kamuoyunun bilgisine sunarız."

Ali Tutku Kaytaran