SON DAKİKA

Demir “Referandum Sürecini Başlatıyoruz”


Şubat ayı çalışmalarını değerlendirmek amacıyla Ak Parti İlçe başkanı Halil Demir 22 Şubat Çarşamba günü, yerel basınla düzenlediği bir kahvaltıda buluştu.

Düzenlenen kahvaltıda Ak Parti İlçe Başkanı Halil Demir, Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkan Ersin Duraklı, Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeynel Çetin yerel basın mensuplarına ev sahipliği yaptı.
Referandum sürecinde yapılacak olan çalışmalardan bahseden Halil demir basın mensuplarıyla 3İ kuralından bahsetti.
Ak Parti İlçe Başkanı Halil Demir referandum süreciyle alakalı olarak; " 16 Nisan da önemli bir referandumumuz, önemli bir sınavımız var. Bu sınav tüm Türkiye'nin,  tüm teşkilatın, tüm partinin, tüm demokrasi severlerin sınavı. Biz, parti programında da açıklandığı gibi 3 nokta çok kıymetli görüyoruz. Bu 3 noktanın temini için referandumun evet yönünde sonuçlanacağı yönündeki inancımız tam. Peki, nedir bu 3 konu; 3İ olarak ifade edilen; istiklal, istikbal, istikrar."dedi.
3İ kuralı hakkında bilgi veren Demir;  "Sizlere bu üç konunun aralarındaki bağlantıyı anlatmaya çalışayım. Evet'den sonrasını düşündüğümüz zaman, gözümüzün önüne getirmemiz gereken Ak Parti öncesi bir dönem var.2001 krizi ve koalisyonlu dönemler. Anayasa kitapçıklarının fırlatılması, yazarkasaların yerlere atılması, bunları hatırlarsak eğer İstikrarın ülke menfaatleri için ne kadar önemli olduğunu kabul etmiş ve hatırlamış oluruz. İstikrar bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli faktörlerden birisidir. Darbenin yolunu açan çok turlu mecliste yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri vardı. Bunların tekrar yaşanmaması için bu ülkeyi idare eden, bu ülkeyi temsil eden cumhurbaşkanının en az 50 artıyla iş başına gelmesi ve halkın en az yarısından fazlasını temsil etmesi gerekir. Cumhurbaşkanının iktidara gelmesi, ülkeyi yönetmeyi sağlanması istikrara giden aşamalardır. 'Evet', çıkması sonucu 18 maddeyle istikrarın sağlanacağını düşünüyorum."
"İstikbal;  özellikle bizim milletimizde aile geleceği, çocuk ve onların geleceğini temini gibi konular sebeplerimizin en başında gelen erdemler. Bunu düşündüğümüz zaman çocuklarımıza güzel bir ülke bırakmak için dünyaya karşı da temsil niteliğimizin yüksek olması gerek.  Dünya Bankasından Ekonomistler, ülke yönetici olacak insan ithal etmememiz gerekiyor. Amerika başkanının karşısında, dünya liderlerinin karşısında ülkesini dik duruşuyla temsil eden ki bunu fazlasıyla yapan bir cumhurbaşkanımız var ve biz cumhurbaşkanımızın daha yüksek temsille sürekli hale gelmesini istiyoruz. Bu da istikbalimizi garanti altına almamızı sağlayacak erdemlerden biri."
"İstiklal; Türk ordusu 2300 yaşında. Kuruluşu M.Ö 207. Bu kadar istiklaline düşkün, hiç düşünmeden canını veren bir milletin, yeterli temsille temsil edilmesi istiklale hizmet eden bir faktördür. Yine aynı şeylerden bahsedeceğim belki ama pamuk ipliğine bağlı her şey. 1998-1999 yıllarını hatırlayalım. Koalisyon yıllarına hatırlatıyorum. Atatürk zamanını, Özal zamanını, Menderes zamanını bir kenara koyarsak geri kalan sürede bir iktidarsızlık olmuştur. O çıkardığımız zamanlara bakarsak ülkenin gerçek kalkındığı yıllardır. Tek basına iktidarının tek basına söz sahibinin olduğu yıllardır Türkiye'nin kalkındığı yıllardır. Bunun kalıcı hale gelmesi o kalkınmanın devamlılığını getirecek. Artık bu ülkede koalisyonlar değil gerçek anlam da temsil eden cumhurbaşkanı hükümet sistemi olmalıdır. Anında tek karar tek merci. Bürokrasinin azaldığı bir sistemi inşallah yönetim sistemini milletin iradesiyle getireceğiz. Bununla ilgili olarak parti teşkilatı olarak ilçe teşkilatı olarak çalışmalarımızı 25 şubat itibari ile başlatıyoruz. Çalışmalara Ankara'dan start veriyoruz. Genel merkezimizden başlatıyoruz. İzmirli başbakanımızın talimatıyla start veriyoruz. Bütün mahallelilerimiz de bütün teşkilatımızla mitingler yapacağız. Ziyaretlerimizi yapacağız. Kapı kapı dolaşacağız. Esnaflarımızı dolaşacağız. Pazarlarımızı dolaşacağız. Herkese yetişmeye ve bilgilendirmeye çalışacağız. Lider ve güçlü Türkiye için evet diyoruz."dedi.
Ak parti ilçe başkanı Halil demir'in referandum süreciyle alakalı olarak yaptığı açıklamaya bilgi eklemesi yapan, Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeynel Çetin; "Gerekirse değil köy köy, mahalle mahalle, heryerde 18. Maddeyi anlatacağız. Görüşü ne olursa olsun insanımızı aydınlatmaya çalışacağız. Her ne olursa olsun bu benim partimdir dememek lazım insanlara. Doğru yolu göstermek lazım. Kararı net olanları döndürmek değil amacımı. Karamsar olanları aydınlatmaya çalışacağız. Anlayabilene anlatacağız. Hiçbir yede parti bayrağı kullanmayacağız. Gençlerin geleceği için evet dememiz gerekiyor."dedi.

özlem yamantürk