SON DAKİKA

Devlet Arazileri Çiftçilere Kiralanacak


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, boş arazilerin kiralama yöntemiyle ekilip değerlendirileceğini duyurdu.

Bakan Çelik Erzurum`da yaptığı konuşmasında devlet arazilerinin de düşük bir kirayla vatandaşa verileceğini, yasal düzenlemeyle bütün arazilerin ekileceğini vurgulayarak toprak cinayetine son verileceğini ifade etti.

Bakan Çelik, "Çiftçinin emeği olmazsa sofranın ekmeği olmaz" anlayışıyla çiftçilerin de desteklendiğini kaydederek şöyle devam etti;

"Tarımın ilk insandan bugüne modası geçmeyen bir noktada olduğunu unutmayalım. Dünyada 7 milyar insan var. 800 milyon insan aç. 1 milyar insan yoksul. 7 milyarın 2 milyarı çok ciddi problemlerle karşı karşıya. 600 milyon insan da obez, aşırı kilolu. 39 ülkede çok ciddi gıda sorunu var. 80 ülkede suya ulaşma sorunu var. Bir tarafta da 1,3 milyar ton gıda israfı var. Dünyada üretilen bütün gıdaların yüzde 76`lık kısmını dünya nüfusunun yüzde 20`si yiyor. Dünyanın 8 zengininin serveti ile 3,5 milyar insanın serveti eşit. Bu dünyada nasıl huzur olsun. 2050`de dünya nüfusu 10 milyar olacak. Eğer bugünkü üretimimizi yüzde 60 arttıramazsak, 10 milyar insanın yarısından fazlası aç ve yoksul hale gelecek. Önümüzdeki savaşlar, su savaşları, gıdaya erişim savaşları olacak."
"Bu kadar teşvik karşısında insanın tarım ve hayvancılıkla uğraşası geliyor"
Tarımsal teşviklerden bahsederken konuşmasına esprili şekilde devam eden Bakan Çelik`in, "Bu kadar teşvik karşısında insanın tarım ve hayvancılıkla uğraşası geliyor" demesi dinleyicilerden büyük alkış aldı.

15 Temmuz`a da değinen Bakan Çelik şu ifadede bulundu; "Türkiye bölünecek parçalanacak diye hesap yaptılar. Şimdi de Recep Tayyip Erdoğan`ı karşılarında buldular ve geçemediler. Dün Haçlılarla gelenler, bugün bölücülerle... Dün Haçlılarla gelenler, bugün FETÖ`cülerle... Yarın kim bilir hangi hainler yine bizim karşımıza çıkacak ve bu milletin zamanını israf etmeye çalışacak. Bunlara karşı müteyakkız olmamız gerekiyor. Önümüzde 16 Nisan süreci var ve bir dönüm noktası. Erzurumlu ne yapacağını bilir diye düşünüyorum. Geçmişte düşmana karşı nasıl bir duruş sergilemişse, Kurtuluş Savaşı`nın temelleri nasıl burada atıldıysa, 15 Temmuz`da nasıl bir duruş sergilemişse Erzurumlu yol gösterir. Art niyetli unsurlara karşı hep bu sağlam duruşumuzu sergiledik. Çünkü hayat bir ezanla başlıyor, bir selayla bitiyor. Biz buna iman etmiş bir milletiz. Bu konuda kimseden korkumuz olmadı. Bu iman ile yürüyüşümüzü sürdüreceğiz."

HABER MERKEZİ