SON DAKİKA

Fetrek Çayı İncelendi


Küçük Menderes Havzası içerisinde önemli bir yere sahip olan Fetrek Çayı`nda devam eden ıslah çalışmaları hakkında DSİ müdürlüğü incelemelerde bulundu.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu DSİ İzmir Bölgesine geçerek Torbalı Fetrek Çayında devam eden ıslah çalışma alanlarında incelemelerde bulundu. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez`de incelemelere eşlik etti.

İnceleme sonrası açıklama yapan Acu; ''Fetrek Çayı ıslahı bölge halkının 50 yıllık bir talebi idi. Bakanımızın talimatları ile dere Islahı için çalışmalara hemen başladık. Torbalı ilçe sınırları içerisinden geçen Fetrek Çayı Islah projemiz 22 bin metrelik güzergâh boyunca Fetrek çayının, kontrolsüz malzeme alımı sonucu oluşan oyulmaların düzenlenmesine yönelik hazırlanan bir projedir. Torbalı, Fetrek Çayı Islahı Toplu Makine Çalışması ile çay yatağında sağlıklı bir akış sağlanarak taşkın tehlikesi önlenecektir. Ayrıca yapılacak enine yapılar ile yatak, proje talveg kotuna getirilecektir. Gerçekleşecek proje ile yatak kesiti daralacağı için rekreasyon amaçlı alanlar kazanılmış olacaktır." diye konuştu.
Acu ıslah çalışması projesi kapsamında yapılacakları şöyle özetledi; "Torbalı, Fetrek çayı ıslahı kapsamında, yatak talveg düzenlemesi, sedde imalatı ve tahkimat çalışmaları yapılarak çay yatağı ıslah edilecek. Islah sonunda kazanılacak alanlar hazırlanacak proje ile rekreasyon alanı olarak düzenlenecektir. Proje ile Torbalı ilçesi, Karakuyu ve Çaybaşı köylerinin taşkınlardan korunması amaçlanmaktadır. Dere üzerine tarihi köprüler yapacağız. Taş tahkimatlarıyla muhteşem bir rekreasyon alanı oluşturacağız. Vatandaşlarımızın 50 yıllık haklı taleplerini biz sonlandıracağız."
Acu; "2017 yılı Çalışma Programı kapsamında KM: 11+093 – 12+717 arasındaki 1,6 km`lik kesimdeki ada ve sedde imalatları ile tahkimat ve talveg düzenleme çalışmaları tamamlanacaktır. Ayrıca sedde arkalarındaki dolgu çalışmalarını da tamamlayarak bu kesim rekreasyon amaçlı düzenlemeye hazır hale gelecektir. Gerekli olan dolgu malzemeleri yatağın KM: 0+000 – 6+874 kesiminden alınarak bu kesimdeki yatak da projeye uygun hale getirilecektir. '' diyerek son olarak "Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen personellerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.