SON DAKİKA

Dünya Şefinden Türk Mutfağına Sahip Çıkın Uyarısı


Efes Kongre Merkezi'nde düzenlenen Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı renkli anlara sahip oldu.

GL Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen Aegean Hosttech bünyesindeki 3. Üniversiteler Arası Aşçılık Şampiyonası`ndaki ilk günde 14 ülkeden gelen uluslararası jüri, yaptığı değerlendirmede "kapalı kutu" olarak verilecek malzemelerle yarışacak finalistleri belirledi.

Yarışmanın jüri başkanı olan Dünya Aşçılar Birliği Başkanı Thomas A. Gugler ise Türk mutfağı hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Türkiye'nin turizme önemli bir noktada bulunduğunu, otel, eğlence yerleri, restoranların kalitesinin yüksek olduğunu ifade eden Gugler, buralarda "iyi yemek" sunulmasıyla gastronomi turizminde de yükselen değerler arasında yer alacağını söyledi.

Gugler, "Şunu herkes bilmeli. Türk mutfağı inanılmaz güzel. Bir o kadar da inanılmaz çeşide sahip. Bu yarışmayla, Türk şeflerle çalışan uluslararası şefler, kültürel mirası öğreniyor onlarda bu mirası lezzetlerine yansıtıyorlar. Ancak dikkatimi çeken bir konu var. Yeni şeflerin bir çoğu yeni şeyleri denemeye çalışıyor. Bu doğru değil. Aslında özünüze sahip çıkmak çok daha önemli." diye konuştu.
Anadolu mutfağının, Türk aşçısının eğitimle birlikte kalitesini yükseltmesine karşın yeni şeflerin "denemeler" adı altında yaptığı "değişimlerin" bir dengeye oturtulması gerektiğini söyleyen Gugler. "Aslında hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yok. Örneğin İskender Kebabı, İskender Kebabıdır ya da çubuk fasülye, çubuk fasülyedir. Bunların lezzeti zaten çok güzel. Değiştirmeyin. Özünüze sahip çıkın. Bu çok önemli." ifadesinde bulundu.

 "Dünyada Anadolu mutfağının daha iyi tanıtılması için yurt dışındaki marketlerde, Türkiye'nin yöresel doğal ürünlerin yer alması gerekiyor. Bu malzemeler bulunsun ki oradaki restoranlarda Anadolu mutfağı sunulabilsin." diyen usta şef  favori yemeğinin İskender Kebap olduğunu daha önce açıkladığını ancak kadınbudu köftenin de "inanılmaz" bir lezzet olduğunu söyledi. "Ispanaklı börek ve saç kavurma da harika. Şunu herkes bilsin, Anadolu mutfağının lezzetlerinin hepsi çok güzel ve birini diğeriyle kıyaslamak mümkün değil." diyen Gugler tüm aşçılara başarılar diledi.