SON DAKİKA

Emekli Promosyonları Artık Hesapta


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilerin alacakları promosyonlar hakkında konuştu.

Bakan Müezzinoğlu tüm bankalara promosyon ödemeleri için "maaş çekme" protokolü dışında başka bir evrak imzalatılmamasının talimatını verdiklerini açıkladı. Müezzinoğlu, emeklilerin başka bir evrak imzalamamalarını istedi.

Bakan Müezzinoğlu; "Cumartesiden itibaren hangi bankadan emekli maaşlarını almak istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol yapacaklar, `Ben 3 yıl süresince maaşımı senden çekeceğim.` (Bankalar) Yalnız maaşını o bankadan çekme protokolü evrağı dışında başka hiçbir evrak istemeyecekler. Böyle bir evrak isteyen bankayla da emekli maaşı protokolü yapmasınlar. Bugün biz gerekli talimatı bütün bankalara gönderdik. Emeklilerimizden promosyonla ilgili `Ben maaşımı 3 yıl süresince bu bankadan çekmek istiyorum` protokolü dışında hiçbir şart sürmeyecekler, dün akşam yaptığımız görüşmelerden sonra. Dolayısıyla bürokrasi yok." ifadesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, meslek lisesi mezunlarının staj sürelerinin sigortalı sayılması yönünde sorulan soruyu; "Kampanya şayet `Ben erken yaşta emekli olayım.` kampanyasıysa yanlış. Biz artık emeklilik yaşını önce 2036`da erkeklerde 60`a, kadınlarda 58`e taşımayı hedefliyoruz ve 2048`lerde de 65`e geçmeyi hedefliyoruz. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakıldığında emeklilik yaşı 65`in altında tek bir ülke yok. Halbuki bizde 38`den tutun ağırlıklı ortalama 52. Biz yavaş yavaş bunu 53`e, sonra 54`e, sonra 55`e taşımaya çalışıyoruz. Emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimizin büyük çoğunluğu, farz edelim 48 yaşında gününü doldurmuş, 2 sene beklemek durumunda. 2 sene sonra 50 yaşında olacak. 50 yaşını beklemek için de biraz sabırlı olacak ki bizim ortalama hedeflerimiz bozulmasın ve emeklileri emekliliklerinde mağdur etmeyelim." şeklinde cevapladı.

Müezzinoğlu staj dönemi hakkında; "Çalışan statüsüne koyduğumuz zaman, o zaman lisedeki öğrencileri de çalışan statüsüne koyalım. Staj çıraklık eğitimin bir parçasıdır. Çıraklığı yapmadığı için, stajı yapmadığı için zaten bugün bizim nitelikli eleman sorunumuz var. Biz onun çıraklığına maddi destek veriyoruz, stajına maddi destek veriyoruz. Ama bir de bunu `Ben çalışıyormuşum gibi emekliliğe de yansısın` diyorsa çok vicdani görmüyoruz." dedi.