SON DAKİKA

`Evet` İçin Bir Adım da Ödemiş`ten


Ak Parti`nin 16 Nisan`da yapılacak referandum ile ilgili düzenleyeceği kampanyanın tanıtım toplantısı Ankara Arena`da yapıldı.

16 Nisan`da anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum ile ilgili Ak Parti`nin yapacağı kampanyanın ilk adımı Ankara Arena`daki geniş çaplı bir tanıtım toplantısıyla yapıldı.
Toplantıya Küçük Menderes Havzası`ndaki Ak Partili ilçe yöneticileri ve Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem`de katıldı. Başkan Badem bugün burada olmaktan dolayı gururlu ve mutlu olduğunu belirtti.
"Evet ile güçlü Türkiye" şarkısının sıkça seslendirildiği "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması Kampanya Tanıtım Toplantısı"nda Başbakan Binali Yıldırım; Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet`ten şiirler okudu, kürsüye birlikte çıktığı ve şarkının bir bölümünü seslendiren 8 yaşındaki Ecemsu Azra Gümüş`ün elinden tutarak dünyanın bütün çocuklarına selam gönderdi.
Başbakan Yıldırım yenilikten kaçanların tarih sahnesinden silindiklerine dikkat çekerek; "Unutmayalım, korkaklar asla zafer anıtı dikemezler. Değişime, gelişime `hayır` diyenler ortaya hiçbir eser koyamazlar. Yenilikten korkanlar, tarih yazamazlar. Sultan Alparslan, o kahraman ordusuyla Malazgirt`e gelirken, inanın onun planına `hayır` diyenler oldu ama o, korkaklara aldırış etmedi ve tarihin akışını değiştirdi." diye konuştu.
Başbakan Yıldırım partililere karanfil dağıtarak konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Fatih Sultan Mehmet, İstanbul`u fethederken ona da `hayır` diyenler oldu ama Fatih, rehaveti, korkaklığı tercih edenlere prim vermeden bir çağı kapatmış, bir çağı açmıştır. İstanbul`u fethetmiştir. Gazi Mustafa Kemal`i düşünün, Samsun`a giderken ona da karşı çıkanlar oldu, `Hayır` diyenler oldu. Mütareke basını hep birlikte `Hayır` diyordu. Gazi Mustafa Kemal, bunların hiçbirine aldırış etmedi, geldi, Anadolu`da yeni bir ruh inşa etti. İstiklalimizi, biz bu yenilik ve değişim ruhuyla elde ettik. Cumhuriyetimizi, bu yenilenme, tazelenme anlayışıyla kurduk ve bugünlere taşıdık. Bizde zorlama yok, bizde tehdit yok. Bizde korku yok ama korkutmak da yok. Bizde kutuplaşma yok, bizde ayrıştırma yok. Biz dilden değil, gönülden, kalpten `Evet` istiyoruz. Bunu da tek tek, tane tane anlatarak, akıllara olduğu kadar kalplere de hitap ederek başaracağız. Biliyorsunuz milletimiz aklıyla diliyle mührüyle olduğu kadar kalbiyle de `Evet` diyecek. Sandığa gittiğinde her bir vatandaşımız, `Tüm kalbimle Evet` diyerek mührü, pusulaya basacak."
Yeni sistem terörün sonunu getirecek
Başbakan Yıldırım; "Yeni sistem, terörün sonunu getirecek, terörü yok edecek. Siz zannediyor musunuz ki PKK, DEAŞ, FETÖ avaz avaz `hayır` kampanyasını boşuna yapıyor, onlar `hayır` çıksın diye kendilerini parçalıyor. Bunun anlaşılır bir tarafı var, çünkü bu değişiklik onları yok ediyor, onların hayat damarlarını kesiyor. Ne yaparsa yapsınlar yok olacaklar. Bu değişiklik ülkemiz için tarihi bir fırsattır. Güçlü yönetim sayesinde Türkiye`de artık vesayet dönemi, güç odakları dönemi, darbe dönemleri tarih olacak, inşallah bu ülkenin gündemine bir daha gelmeyecek. Hiç kimse, hiçbir şekilde milletin seçtiklerine yani millete ayar vermeye kalkamayacak. Yeni sistemle birlikte ekonomi daha güçlü, daha sağlam ve daha sağlıklı bir zeminde ilerleyecek. İstikrar sayesinde yatırımlar artacak, üretim artacak, istihdam, yeni iş, aş alanları sağlanacak." diye konuştu.
Başbakan Yıldırım`dan Kılıçdaroğlu`na Uyarı
Başbakan Yıldırım konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`na da seslenerek; "Bürokratlar kendi aralarında seçince yargı bağımsız, tarafsız oluyor, milletin seçtiği Meclis seçince yargı taraflı oluyor. Ey Kılıçdaroğlu, temsil ettiğin milli iradeyi, siyaseti bu kadar küçümseme. Meclisi bu kadar aşağılama. Bu Meclis ki Gazi Meclis`tir, 15 Temmuz`da aslanlar gibi bombalara karşı koyan Meclistir. İstiklalimizin, istikbalimizin, Türkiye`nin kurulduğu Meclistir." dedi.