SON DAKİKA

Firdevs Bebeği Cihaz Parası Ödemiş Kaymakamlığından


Firdevs Bebek için gerekli olan 7 bin tl Ödemiş Kaymakamlığı tarafından karşılandı.

Akciğerleri gelişmeden dünyaya gelen ve 10 günlükken ameliyata alınan Ödemişli Firdevs Bebek`in yaşamını devam ettirebilmesi gerekli olan cihazlar için 7 bin tl'ye ihtiyaç vardı. Gerekli olan 7 bin tl Ödemiş Kaymakamlığı tarafından karşılandı. 7 aylık Firdevs bebek için Ödemişli vatandaşlardan ve birçok kurumdan destek geldi.
Firdevs Uçar 7 ay önce dünyaya geldi. Doğum sonrası bebekte yapılan kontroller sonucu, Firdevs bebeğin ciğerlerinin gelişmemiş olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bebek 10 gün sonra ameliyata alındı. Yapılan operasyonla akciğerlerine şant takılan minik Firdevs yoğun bakım ünitesinde 6,5 ay yaşam mücadelesi verdi.
Tarım işçisi olarak geçimini sağlayan baba Erdoğan ve ev hanımı Emine Uçar`ın ikinci bebekleri olan Firdevs 12 gün önce yoğun bakım servisinden normal servise çıkarıldı. Konuyla alakalı olarak baba Erdoğan Uçar; "Bebeğimizin taburcu olması için solunum, oksijen ve aspratör cihazlarına ihtiyaç var. Devlet bu cihazların ücretinin bir kısmını karşılıyor. Bizim aradaki farkı kapatmamız için 7 bin TL bulmamız gerekiyor. Önümüzdeki cuma günü bebeğimiz taburcu edilecek. O güne kadar bu parayı bulmalıyız" ifadelerini kullanarak yardımsever vatandaşlardan kendilerine yardım etmelerini istemişti.
Çağrılar Sonuçsuz Kalmadı
Baba Erdoğan Uçar; "Yardım eden, dua eden herkese minnettarız" dedi.
Babanın bu çağrısının ardından Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu`nun talimatıyla kurul toplandı. Firdevs Bebek`in hastaneden çıktıktan sonra, hayatını sürdürebilmesi için gereken cihazların tutarı kadar paranın aileye ödenmesini kararlaştırıldı. Kaymakamlığın kararından dolayı çok mutlu olduklarını dile baba Uçar, "Yardımda bulunan, bebeğimiz için dua eden herkese minnettarız. Yarın kaymakamlığın yatırdığı parayı cihazları veren firmaya vereceğim. Yavrumuz halen Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi`nde. Tedavi sürecinde bazı ilaçlara karşı bağımlılığı gelişmiş. Bu bağımlılık tedavi altına alınana kadar hastanede kalması gerekiyor" dedi.
Türkiye Onun İçin Seferber Oldu 
Firdevs Bebek tedavisi için Türkiye`nin her bölgesinden destek geldi. İzmir Valiliği, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü,, Emniyet Genel Müdürlüğü yönetimi ve çalışanları, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ödemiş esnafı, Ankara, İstanbul ve diğer illerden çok sayıda vatandaş destek için Firdevs Bebek`in ailesini arayarak maddi manevi destekte bulundular.
"Ev Hijyen Değil İyileştirilmesi Gerekiyor"
Basında çıkan haberlerin ardından aileyi ziyaret ederek anne Emine Uçar ile görüşen Gazeteci Dilek Acar Özdemir;" Tarım işçisi olan babanın maddi geliri yok denecek kadar az. Gözlemlerim sonucu evde hijyen sorunu da mevcut. Firdevs Bebek taburcu olmadan önce yaşayacak olduğu ortamın mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor. Bu haldeki bir eve gelen bebeğin sağlıklı bir şekilde tedavisinin  sürmesi neredeyse imkansız" dedi.


Özlem Yamantürk