SON DAKİKA

Gazete Bayisi Abdullah Değirmenci

Çocukluk yıllarımı hatırlıyorum. Ödemiş gazete bayii iş bankasının yanında bulunan gazeteci Sayip Abi vardı sadece. O yıllarda gazeteyi koltuğunun altına alan satıcılar cadde ve sokaklarda avazlarının çıktığı kadar bağırlardı “Yazıyor!! Yazıyor!!”


Falan yerde cinayet işlenmiş, başbakan şunu dedi, gibi gazetenin içinde bulunan önemli saydıkları haberleri duyuruyorlardı.


1900’lerden 1960’lara kadar gazeteler düzenli bir dağıtım ve satış ağına sahip değildi. Her gazetenin kendi dağıtım ve satışı vardı. Yukarıda da belirttiğim gibi satıcılar müvezzi denilen ellerine alan omuza çanta asan gezici satıcılardı.


4 Eylül 1959’ da bazı büyük gazeteler birleşerek GAMEDA(Gazete Mecmua Dağıtım Ltd. Şti)’yı kurdular. GAMEDA’nın önceleri yaygın bir bayii sistemi yoktu. Müvezzilerle çalışıyorlardı. 1970’lerde yurt çapında örgütlendi. Bu şirket gazete dağıtım ve pazarlamasını ulusal çapta yaygınlaştırırken satıcılar da değişti. Şirketin her bölgede ana bayileri açıldı. Bu anabayilere bağlı son satıcı noktalarına kadar gazeteler ulaştırılarak bir dağıtım tekeli oluşturuldu. Daha sonra 1963’te Hür dağıtım şirketi kuruldu. Artık bayilere gazeteler sorunsuz ulaştırılıyor. Okuyucu gazeteye kolay ulaşabiliyor.


İlçemiz Akıncılar Mahallesi, PTT yanında bulunan gazete bayii Abdullah Değirmenci. Ödemiş halkı tarafından çok iyi tanınan, sevecen, güler yüzlü, hoşgörülü bir insan.


Yıllardır Ödemiş’te esnaflık yapan, pazarlarda manifaturacılık yapmış, tekstil fabrikasında çalışmış ve ahilik kültürü ile yetişmiş nadir insanlardan bir tanesi Abdullah Değirmenci.


Abdullah Değirmenci 1977 yılında rahmetli Nejdet Lönabar’dan devir aldığı gazete bayiliğini 40 yıldır devam ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde ekibimizle birlikte Değirmenci’ye ziyaret ettik. Cephe Gazetesinin eski sahibi Mehmet Bozoğlu, Ödemiş’in sevilen simalarından Sarraf Remzi Boyacıoğlu ve Toros Gübre Bayii Talat Ünsal güzel bir sohbet içerisindeydiler. Bizde bu sohbetin içine dâhil olduk. Bir süre sohbet ettikten sonra Abdullah Değirmenci’ye mesleğiyle ilgili sorular sorduk ve kendisi bizi kırmayıp sorularımızı cevapladı.


Adnan Saygılıer: Abdullah Bey önce okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Abdullah Değirmenci: Adnancım, 1949 yılında Kazanlı Mahallesinde dünyaya geldim. Tarım ile uğraşan bir ailenin çocuğuyum. Ödemiş’i ve Ödemiş’lileri çok seviyorum.

Adnan Saygılıer: Abdullah Bey gazete bayiliği yapmak nereden aklınıza geldi?

Abdullah Değirmenci: Adnancım ne demiş atalarımız, “dünya kırk kulplu kazan tut bir ucundan sende kazan”. Allah(c.c.) bir yerden bir sebep verecek ve bizlerde rızkımızı buradan kazanacağız. Ben hayatta sunu öğrendim Allah(c.c.) bir kapandığı zaman diğer bir kapı açılıyor. Ailem ziraatla uğraşıyor. Çocukluk zamanlarımda ben de ziraatçılık yaptım. Daha sonra da bir süre manifaturacılık yaptım ve tekstilde çalıştım. 1977 yılından bu yana da gazete bayiliği yapıyorum. Tekstilden ayrıldıktan sonra ne iş yapayım diye düşünürken Allah bu kapıyı açtı. 40 senedir gazete bayiliği yapmaktayım. Allah(c.c.) ömür verirse daha neler olur bilemem.

Adnan Saygılıer: Abdullahcım 40 senedir aynı yerde gazete bayiliği yapıyorsun? Sana gazeteler nasıl geliyor bize bununla alakalı olarak bilgi verebilir misin?

Abdullah Değirmenci: Adnancım seninde söylediğin gibi meslekte 40 yılı devirdim. Birçok taşımacı arkadaşla tanıştım ve onlardan çok şey öğrendim. Gazetelere haber akışı durmaksızın devam ederken, ertesi gün piyasada olacak olan gazetetenin baskısı gece saat 3’te baskıya giriyormuş. Dağıtıcı arkadaşların söyledikleri bunlar. Satışa sunulan gazeteleri baskıdan alan çalışanlar paketleri bayilere ulaştırıyorlar. Ben her sabah 04’te yatağımdan kalkar kahvaltımı yapar ve gazete bayiimi açarım. Başlarım gazetelerimi beklemeye. Saat 5 gibi gazetelerim gelir ve akşam saatlerine kadar satışım devam eder. Her gün iş akışı aynı olarak devam eder.

Adnancım bayiliğin yanı sıra, aynı zamanda ben şehrimize misafir olarak gelen insanların adres bulmak için çaldıkları ilk kapılardanım. İşimiz halka hizmet.

Adnan saygılıer: Abdullahcım satılmayan gazeteleri ne yapıyorsun?

Abdullah Değirmenci: Adnancım satılmayan gazeteleri, gazeteleri getiren dağıtım firmalarına iade ediyoruz. Dağıtım firmalarından sabah gazete teslim alırken, elimizdeki iadeleri teslim ediyoruz.

Adnan Saygılıer: Abdullahcım, sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar satış yapıyorsun. Senin için zor olmuyor mu?
Abdullah Değirmenci: Adnancım, her işin kendine göre zorlukları var. Ben işimi seviyorum. İşin en önemli kısmı ve özü bu aslında. İşimi yaparken yoruluyorum ama akşam eve giderken helal kazançla gitmenin huzuru paha biçilmez. Yeter ki Allah(c.c.)bize sağlıklı ömür nasip etsin.

Adnan saygılıer: Abdullahcım, bize başka neler söylemek istersin?

Abdullah Değirmenci: Allah(c.c.) ülkemize ve milletimize zeval vermesin, bayrağımızı indirmesin, ezanımızı susturmasın. Ülkemizde huzur ve mutluluk hâkim olsun inşallah. Benim düşmanlarımın bile yüce Rabbim rızkını versin. Buradan tüm Ödemiş’lilere sesleniyorum üreticilerimizin ürünleri bereketli, kazançları bol olsun. Esnaf ve sanatkâr arkadaşlara hayırlı işler diliyorum. Gazetenizde bana yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Adnan saygılıer: Çok uzun yıllardır tanıdığım kadim dostum. Her daim dostluğuna güvendiğim insan. Sözünün arkasında duran bir kişiliğe sahip olduğunu bildiğim dostuma işlerine başarılar diliyorum. Ailesiyle birlikte sağlıklı bir ömür diliyorum. Bize bu yoğun tempoda zaman ayırdığı için ise sonsuz teşekkür ediyorum.

Basın hürriyetinden doğan mahsurların giderilme vasıtası yine basın hürriyetindedir. M. Kemal Atatürk

Özel maksatla neşriyat yapan bazı gazetelerin halkın ekseriyatı üzerinde yaptığı tesir her memelekette olduğu gibi o gazetelerin lehinde değildir. M. Kemal Atataürk