SON DAKİKA

Gelecek nesli şimdiden...


İşim ve kişisel merakım gereği çok sayıda yayını takip ediyorum. Bunun yanı sıra çocuğum olduğu için onun izleyeceği yayınları da fırsat buldukça önceden izlemeye çalışıyorum. Bu bağlamda her erkek çocuk gibi süper kahraman hastası olan oğlumun yeni vizyona giren Lego Batman filmini izleme ihtimaline karşılık önceden izleme gereği duydum.

İzlemez olaydım...

Bizim büyüdüğümüz nesilde elde ettiğimiz değer yargılarımızın birçoğunun çevresel etkileşim ve medya yolu ile oluştuğunu söylememe gerek yok. Neydi bunların başında gelen olgu?
İyiler her zaman kazanır...

Örnek teşkil ettiği için bizim zamanımızda bu yayınlarda çocukları kötüye teşvik edecek bire rol model bulundurulması imkansızdı.

Ancak izlediğim Batman karakterinin çocuklara göre olmadığını ifade etmek isterim değerli okurlarım. Film çok güzel. Emek işi. Büyükler ve bence belli bir yaşın üzerindeki, yani en azından ergenlik dönemine girmiş çocuklar için izlenebilir olduğunu da belirteyim.

Zira baş karakterimiz, çocuklarımızın bu yayını izledikten sonra hayali rol model olarak benimseyecekleri Batman karakteri; kibirli, mutsuz, yanlızlık içinde, depresyon yaşayan ve ukala bir karakterken; kötü adam Joker ise toplumda kabul görmediği için mutsuz, hüzünlü ve duygusal bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.
Bunun altında yatan ve çocukların bu filmi izledikten sonra benimseyeceği olgular ise; “İyiler de kötü olabilir, kötüler de tamamen kötü değildir” olacaktır. Yani kısacası Warner kardeşler dünya çocuklarının, dolayısıyla bir sonraki jenerasyonun iyi/kötü kavramları üzerine acımasızca bir algı oyunu oynuyorlar. Sübliminal mesajlarını çocuklarımıza aşılıyorlar. Küresel medya ve Hollywood değer yargıları üzerine oyun oynamaktan vazgeçmeli. Zira bizler salak değiliz. Ne yapılmaya çalışıldığını görüyoruz.

Kötülüğün doğasını kendi pencerelerinden milyarlarca çocuğa empoze etmeye çalışan yapımcıları kınadığım gibi, takdirlerinize havale ediyorum. Tekrarlıyorum, yapılmak istenen bir sonraki jenerasyonun değer yargıları, inandıkları doğrular ve benimsediği yanlışlar üzerinde etkili olabilmektir. Bu durumu biz yemedik. Yiyen ise çok olacaktır.

İyi iyi, kötü de kötüdür.

Çocuklarımızı biz yetiştirelim, televizyon kanalları, çizgi film yapımcıları, Hollywood, oyuncak firmaları değil. Sonra çocuğunuza bahane aramayın gelecekte, zira sorumlu sizsiniz...