SON DAKİKA

GÖZLÜKÇÜ (OPTİSYEN) SİNEM UÇAR


-----

Gözlerimiz vücudumuzun en kıymetli organlarından biridir kuşkusuz. Evimizin veya işyerimizin ışıkları bir anda söndüğünde, karanlıkta kaldığımızda sanki dünya bize zindan oluyor. Bunun için gözlerinize dikkat etmeli ve en ufak bir rahatsızlığımızda göz doktoruna giderek kontrol ettirmeli ve doktorumuzun bizlere kullanmamız için yazdığı gözlük reçetesini optisyenlerden almalıyız. Optisyen, göz doktoru tarafından refraksiyon (kırma) kusuru tespit edilen hastaların reçetelerini inceleyen, hastanın yüz hatlarına uygun çerçeve modelini seçmesine yardımcı olan ve kullanması gerekli olan optik camların seçilen çerçeveye montajını sağlayan sağlık personelidir.İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili olan göz rahatsızlıkları ve bunların çözüm yolları gözlükçülüğü gerekli ve zaruri kılmaktadır. Gözlüğün yerini tutabilecek teknolojik yeniliklerin yetersiz kalması ve çıkanlarında gerek sağlık açısından gerekse kullanım açısından daha iyi olması (kontakt lens vb) mesleği gelecekte de önemlidir.
Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle özellikle yaz aylarında güneş altında kalınması optik gözlükçüğün yanına filtreli güneş gözlüğü piyasasının da doğmasına neden olmuştur. Elbette ki gözlükçülük işiyle uğraşanlarda ilçemizde mevcuttur. Dün kurtuluş savaşında omuzunda cepheye mermi taşıyan, kağnı arabasının üzerindeki cephanenin üzerineyağmurda ıslanmasın diye çocuğunun battaniyesini örten, erkeğiyle birlikte tarlada çalışan çocuklarımızın annesi eli öpülecek kadınlarımız. Osmanlı devletinde kadınlarımız birçok sosyal ve siyasi haklardan mahrumdu. Nüfus sayımında toplamaya dâhil edilmiyorlardı. Aile hayatında haremlik selamlık vardı. Yüzleri peçe ile örtmek kanunen zaruriydi. Evlenme boşanma ve miras işlerinde ikinci planda ve devlet memuru olamıyorlardı. Atatürk'ümüzün 1926-1934 yılları arasında gerçekleşen devrimleriyle kadınlarımız sosyal ve kültürel alanda eğitimde hukukta aile içinde çalışma hayatında ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmuşlardır. Ve işte Atatürk'ün verdiği haklardan yararlanan Türk kadınımız, ilçemizde halk olarak Hastane Caddesi olarak bilinen Saraçoğlu caddesi no:33 de açmış olduğu gözlükçü dükkânınakonuk olduk. İş yerini çalıştıran genç bir kızımız Sinem Uçar. Mütevazi, güler yüzlü, hoşgörülü, cana yakın, sempatik bir kızımız. 1994 Ödemiş doğumlu. İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimini Ödemişte görmüş.daha sonraoptisyenlik okumak için İstanbul Aydın Üniversitesini tercih etti. Ve bu okulunoptisyenlik bölümünden mezun oldu. Ödemiş'in tanınan isimlerinden Mali müşavir İbrahim Uçar'ın 3 evladından ortancası. Ablası öğretmen, kardeşi lise öğrencisi.
Gözlerimden rahatsız olduğumu fark edince Ödemiş Devlet HastanesiGöz Polikliğinde görev yapan Uzm Doktor Razip Kerem Bedir'e muayene oldum. Muayeneden sonra Sinem Uçar kızımızın dükkanına giderek doktorumun yazmış olduğu gözlük reçetesini ona yaptırdım. Ve böylelikle kendisiyle tanışmış olduk.
ADNAN SAYGILIER:Sinemcim dükkânını ne zaman açtığın ve neden optisyenlik bu konuda bilgi verirmisin?
SİNEM UÇAR:Adnan amca dükkanımı mayıs 2015'te açtım. Kendi işimi yapmak çocukluk hayalimdi. meslek olarak hem sağlık hemde moda içerikli bir şey istiyordum. Araştırmalarım sonucu bu mesleğin bana uygun olduğuna karar vererek eğitimde bu alana yöneldim. Mesleğimi ve işimi severek yapıyorum. Ödemişteki eksikleri fark ettiğim ve genç bir beyin olduğum için bu işyerini açtım. Mağazamın dekoru modayı takip ederek getirdiğim modeller, müşterilerimden aldığım tepkiler hep beğeni üzerine. Çok olumlu tepkiler alıyorum. Buradan çıkan müşterilerim mutlaka çay içmek adına tekrar bana geliyorlar. Bu da beni çok memnun ediyor. Tekrarlıyorum benim benim en büyük sermayem işimi severek yapıyor olmam.
ADNAN SAYGILIER:Sinemcim optik nedir? Bize bunu açarmısın biraz.
SİNEM UÇAR:Adnan amca optik Fizik biliminin ışık olaylarını inceleyen koludur.  Yani görme kusuru olan kişilerin kullandığı materyallerin genel adıda diyebiliriz. Optikte satışa sunduğumuz ürünlerden de bahsetmek istiyorum. Halkımızı da bu konuda bilgilendirmek istiyorum. Ürünlerimiz; optik gözlüğü (görme gözlüğü), lens, lens solüsyonu ve güneş gözlüğüdür. Bu ürünlerin hem satışını hem bakımını yapıyoruz. Ürünleri tanıtmam gerekirse;
Optik gözlüğü (görme gözlüğü): Göz kusuru olan kişilerin kullandığı merceğin genel adıdır.
Lens: Gözlük kullanmak istemeyen kişiler için kullanılmış optik araçtır.
Güneş gözlüğü: Güneşin zararlı ışınlarını gözsümüzden koruma amaçlı kullanılan araçtır.
ADNAN SAYGILIER:Sinemcim güneş gözlükleri kullanımıyla alakalı halkımız ve bizler ne kadar bilinçliyiz. Bizi bu konuda aydınlatırmısın?
SİNEM UÇAR:güneş gözlüğü kullanmak bir lüks değildir aslında. Ama hep öyleymiş gibi bilir halkımız. Güneş gözlüğü sağlık için kullanılması gereken bir araçtır. Böyle kullanılırsa lüks olmaktan çıkıyor. Bilinen bir yanlışta güneş gözlüğünün sadece yazın kullanılması gerektiği. Bu konuya mutlaka dikkat çekmek istiyorum. Güneş ışınlarının parçası olan UV ışınları küresel ısınma ve ozon tabakasındaki incelme nedeniyle göz sağlığını eskisinden çok daha fazla tehdit ediyor. Bu ışınlar sadece yazın değil kış mevsiminde de göze zarar veriyor. UV ışınlar nedeniyle kış aylarında da gözlerin etkin şekilde korunması öneriliyor. Çükü gözün UV ışınlara uzun süre maruz kalınması göz kapağı cildine, kornea ve göz merceğine zarar verebiliyor. Gözleri bu zararlı ışınlardan korumanın en sağlıklı yolu kaliteli bir güneş gözlüğü veya gözü koruyucu lens kullanmaktır.
ADNAN SAYGILIER: Sinemcim gözümde sıkıntı var diyen her insan size gelip gözlük alabilirmi?
SİNEM UÇAR:Adnan amca gözle alakalı sorunu olan vatandaşımızın öncelikle göz doktoruna giderek muayene olması gerekiyor. Biz rastgele gözlük veremiyoruz. Göz çok hassas bir organ. Özellikle çarşı Pazar işi olan gözlükler kesinlikle kullanılmamalı. O ürünlerde plastik malzeme kullanıyorlar. Zaten güneşin zararlı ışınlarından zarar gören göz o plastik malzemeler yüzünden 2 kat daha fazla zarar görüyor. Yani deme o ki gözle alakalı en ufak bir problemde vatandaşlarımız lütfen bir göz muayenesi olsunlar.
ADNAN SAYGILIER:Sinemcim gözlük seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
SİNEM UÇAR:Adnan amca öncelikle görme gözlüğü, güneş gözlüğü ve lens olarak ayıralım ve bunun üzerine bilgi aktaralım. Görme gözlüğü seçerken,sürekli kullanım olacağı için rahat bir kullanımı olan çerçeve seçilmeli. Cam kalitesi olarak da Antirefle kaplama camlar tercih edilmeli.Antirefle kaplama camdan bahsetmek gerekirse Yansımaları azaltmak için kullanılan bir üründür Faydaları; gözlük kullanan sürücülerde daha rahat görme, uzun süre gözlük kullanan kişilerde yansımaya bağlı göz yorgunluğunu azaltır. Işığın yansımasını ve gözü kamaştırmasını önlemek için yapılan bir kaplama türüdür. Güneş gözlüğü seçerken, öncelikle cam kalitesinin yüksek olması ve gözlüğün polorize olmasına dikkat etmeliyiz. Daha sonraki aşama çerçevenin yüz hatlarına uyması ve renk-model olarak kişi ile bütünleşmesi olmalı.
ADNAN SAYGILIER:Sinemcim yüz tipine göre seçilmesi gereken gözlük modellerinden bahseder misin?
SİNEM UÇAR:Adnan amca kişinin yüz hatları önemli. Az önce yukarıda da bahsettiğim gibi sürekli kullanımlarda rahatlık ve cam kalitesine öncelikle dikkat edilmeli. Ama modayı takip etmek ve kişinin tarzını yansıtmak açısından da gözlük çok önemli bir aksesuar. Gözlük kişinin yüzüne tam oturmalı ne büyük olmalı ne de küçük. Burnu kemikli olan kişiler plaketli gözlük kullanmalı ki ayar yapılabilsin ve burnunun üzerine tam otursun. Benim de gözlük kullanan vatandaşlarımıza önerim sarışın ve kumrallar kahverengi camlı gözlükler, esmer tenli kişilerde füme ve siyah camlı gözlükler tercih etmeli. Yeni moda olan renkli ve aynalı olan gözlüklerde kişinin kendi tercihine bırakılmalı.

ADNAN SAYGILIER:Sinemcim polarize gözlük ne demek bize biraz açarmısın?
SİNEM UÇAR:Adnan amca, polarize cam; 1940′lı yıllardan beri güneş gözlüğü sektöründe de kullanılmaktadır. Güneş gözlüklerinde polarize filtrenin tek bir amacı vardır. O da yerden ya da yere paralel yüzeylerden gelen yansımaları engellemek, azaltmaktır. Her güneş gözlüğünde UV filtre vardır ve olmalıdır. Polarize filtre ise bir seçimdir. Güneş gözlüğünün polarize olmaması gözü bozmaz, göz sağlığına zararlı değildir. Ancak UV koruma olmaması gözü kör edebilir, kalıcı zararlar bırakabilir. Polarize güneş gözlükleri kimlere önerildiğinden bahsedecek olursak;yansımanın kişiyi rahatsız ettiği herkes polarize güneş gözlükleri kullanarak konforlu bir görüş sağlayabilir. Balıkçılar, su sporlarıyla uğraşanlar, araç kullananlar, sürücüler, kayakçılar, golfçular, bisikletçiler, ışığa çok duyarlı kişiler, 60 yaş sonrası katarakt ameliyatı olanlara önerilir.
ADNAN SAYGILIER:Sinemcim kayıtlı olduğunuz bir oda veya dernek varmı?
SİNEM UÇAR:İzmir de kayıtlı olduğumuz bir dernek var. İzmir Gözlükçüler Ve Optisyenler Derneği. Aynı zamanda Ödemiş Ticaret Odasına bağlı bir işletmenin sahibiyim. Ödemiş Ticaret Odasının en genç üyesiyim. Bir de açılışımdan beri GÖZKOP kooperatifinin ortağıyım. Kooperatifin kuruluş amacından da bahsetmek istiyorum.Kooperatif; optisyenler arasında birlik ve beraberliğin olması ve derneğe kayıtlı olan optisyenlerin daha çok markayla çalışabilmesini hedeflemiştir.
ADNAN SAYGILIER: Sinemcim Ödemişliler neden seni tercih etmeli?
SİNEM UÇAR:Öncelikle bu işin eğitimini aldım. İşyerimde herkese hitap edecek markalarımız mevcut. Güler yüzlü hizmet ve dünya markalarını tercih eden müşteriler bizi tercih etmelidir.
ADNAN SAYGILIER: Sinemcim son olarak söylemek istediğin bir şey varmı?
SİNEM UÇAR: Bir optisyen olarak; herkesin dünyaya sağlıklı bir gözle bakmasını dilerim..
Devletimizi kuran ulu önderimiz M. Kemal ATATÜRK ne güzel söylemiş eli öpülesi kadınlarımız için. Ben Adnan Saygılıer; Sinem Uçarı'ın hayatında başarılı olacağına kalben inanıyoum. Her şey gönlünce olsun. Bol ve bereketli günler diliyorum.
Kadınlar, içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olmalıdır.
M. Kemal ATATÜRK

adnan saygılıer