SON DAKİKA

GURUR DUYUYORUZ! Ödemiş Ticaret Borsası artık 5 yıldızlı!


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 12. Dönem Oda/Borsa Akreditasyon Sertifika Töreninde sertifikasını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlunun elinden alan Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı Latif AKA, Ödemiş Ticaret Borsasının Avrupa ve Amerikadaki borsaların hizmet kalitesini yakaladığını ve bunu almaya hak kazandıkları akreditasyon sertifikası ile de belgeledikleri için memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Oda ve borsalarda kurumsal kapasitenin artırılması ve üyelere sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla TOBB öncülüğünde "Akreditasyon Sistemine" yönelik olarak gerçekleştirilen 'Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 12. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni', 24 Şubat 2017 Cuma günü Ankara'da bulunan TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda saat 14:00'te başlayan resmi program ile tamamlandı. Programı Cephe Gazetesi'nden, aynı zamanda Ödemiş Ticaret Borsası'nın basın danışmanlığını da gerçekleştiren Evrim Kaytaran takip etti.

Katılımcı Oda ve Borsalara 'Google' Bulut tanıtıldı

17:30'a kadar süren programın hemen başında Google Kurumsal Hizmetler Türkiye Ülke Müdürü Önder Güler tarafından "Kurumsal Dijital Dönüşüm" başlığı altında verilen akreditasyon seminerinde katılımcılara; büyük ve orta ölçekli firmalardaki iş akışı ve doküman yönetim sistemi noktasında çözüm olarak geliştirilien Google Bulut hizmeti detaylarıyla anlatıldı. Kurum içi ve kurumlar arası doküman yönetim ve paylaşımlarının verilen yetki dahilinde hızlı ve verimli bir şekilde koordinasyon sağlanarak; istenilen iş akışı modelinin uygulanabildiği Google Cloud teknolojisinin detaylı olarak anlatıldığı seminerde katılımcılara sunulan özellikler arasında en dikkat çekici detaylardan bir tanesi; Google'ın iş akışı ve doküman yönetimi ürünleri noktasında sahadaki en büyük rakibi ve bu alanda daha uzun süredir piyasada bulunan  Microsoft'un Dynamics ve Sharepoint sistemlerini zorlayacak olan "Translate / Çeviri" hizmetleri oldu. Sistemde her kullanıcı kendi lisanını kullanarak işlemlerini gerçekleştirirken; karşı taraftaki ilgililer ise tüm görsel ve işitsel doneler üzerinde Google altyapısı sayesinde tüm doküman ve doneleri kendi dillerinde işleyebiliyorlar. Üstelik sadece %15'lik bir yanılma payı ile çalışan sistem; uluslar arası ilişkiler ve uluslar arası ticaret boyutunda özellikle ihracat yapan firmalar için "tercüman" zorunluluğunu ortadan kaldırarak, yeni pazarlara açılırken yabancı dil engelini ortadan kaldırmayı hedeflemiş durumda.

İlgi ile takip edilen seminerin ardından saat 15:00'de kürsüye çıkan Rifat Hisarcıklıoğlu, 12 Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni'nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: "Akredite olan oda ve borsalarımızın hizmet kalitesi en az Londra ve Paris'teki oda ve borsalar seviyesine yükselmiş durumdadır"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, katılımcılara ve basın mensuplarına  hitaben gerçekleştirdiği açılış konuşmasında Türkiye'nin en büyük zenginliğinin girişimci tüccar ve sanayiciler olduğunun altını çizerken, yapılan törenle birlikte 26 Oda ve Borsa'nın daha, "5 yıldızlı Oda ve Borsa" kapsamına girmeye hak kazandığını söyledi.​

Ayıca 54 Oda ve Borsanın akreditasyonunu yenilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu şu ifadelere yer verdi;

"1 adet odamız da akreditasyon seviyesini yükseltti. Esasında onlar, kendilerini dönüştürdüler ve geliştirdiler. Reel sektör için hizmet üreten ve sunan merkezler haline geldiler. Proje üretiyorlar, yurtdışına açılıyorlar, reel sektöre işin hakkını vererek kanaat önderi oluyorlar. İşte 5 yıldızın manası da burada gizli. Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında, Londra`daki, Paris`teki, Berlin`deki oda ve borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalar da, minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar. Yani dünya standartlarında çalıştıklarını belgelemiş oluyorlar" dedi.

Gümrük Bakanı Tüfenkçi: "İhracatta 2017 yılına güçlü başladık"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu takiben kürsüye çıkan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; hizmet ve kalite standartlarındaki gelişim sürecinin tarih boyunca devam ettiğini belirterek; "Ahilik sistemi bunun en güzel örneklerinden biridir. Ahilikte üretimin her aşaması, belli standartlara, kurallara bağlanmıştı. İşte bu üyelere hizmet veren odalarımızın hizmetinin, belli bir standartta olması bizim için önemlidir. Bunun için harcanan çabayı, inanın sadece bir berat almak için olarak anlamayın." değerlendirmesinde bulundu.

Oda ve borsaların özellikle kırtasiyeciliği ve bürokrasiyi azaltma noktasında çabaları olduğunu söyleyen Tüfenkci, "Daha çok çalışmalıyız. Kırtasiyecilikten kurtulmamız lazım. Ülkeye daha fazla ne verebiliriz, ne kazandırabiliriz bunun hesabını yapmamız lazım." İfadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliğine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Tüfenkci, "İlk veriler umut verici. Bunu sadece `istihdamı artırmak` gibi anlamayın. Bunu `bizler üretimimizi büyüteceğiz, daha fazla üretip, satacağız` gibi düşünmeniz lazım. `İstihdam üzerinde ciddi yükler var, eziliyoruz` diyordunuz. Bizler de bu yükü alalım dedik. `Siz sadece çıplak maaşı verin, gerisini biz halledelim` dedik." şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci: "Sicil affını uygulamaktan kaçınan bankalar var. Yakından izliyoruz."

Bakanlık faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Tüfenkci, `Sizlerin isteği üzerine sicil affı uygulamasını getirdik. Bunu getirirken de bankalarla birlikte oturduk, düzenledik ve hazırladık. Onların da elini zayıflatmayacak şekilde bir düzenlemeyi getirdik. Sicil affını uygulamaktan çekinen bankalar olduğunu duyuyoruz. Bununla ilgili konuyu çok yakından izliyoruz. Bankalar çekingen davranırlarsa, gereğini de yapacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. İstiyoruz ki reel sektörün önü açılsın.` şeklinde konuştu.

Referandum sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, `Getirilen sistemle güç ve karar millette olacak.Türkiye`nin bekası ve geleceği için memleket meselesi olarak düşünerek, sizlerin hassasiyet göstereceğinize inanıyorum.` ifadesini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülen Tüfençi'nin konuşmasının ardından 26 Oda ve Borsa sırasıyla sertifikalarını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun elinden aldılar.

Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı Latif AKA: "Avrupa ve ABD'deki oda ve borsaların seviyesine yükseldik. Daha da ileri taşıyacağız."

Uzun süredir Akreditasyon çalışmalarını sürdüren ve 12. Dönem Sertifika Töreni'nde 5 yıldızlı Borsa kategorisine yükselen Ödemiş Ticaret Borsası adına 'Akreditasyon Sertifikasını' TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan alan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, milletvekilleri, TOBB yönetimi, katılımcı oda ve borsalar ile basın mensuplarına yönelik olarak gerçekleştirdiği  konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu akreditasyon süreci her sene takip edilerek derecelendirilecek ve ivme kazandırılacak bir süreç. Her geçen yıl notumuz yükselecek. İnşallah önümüzdeki yıllarda notumuzu yükselteceğiz. Biz 12. dönemde belge alırken bizden daha önce belge almış oda ve borsalarımız güncellemiş oldular. Sürekli denetlenen bir kurum haline geliyorsunuz. Bu da üyelerinize 5 yıldızlı hizmet tabir ettiğimiz yüksek standarttaki hizmet oluyor. Bu da Avrupa'daki ABD'deki borsalar nasıl hizmet veriyorsa burada da onun sağlanmasına yönelik bir çalışma. Bu çalışmaların bizim ufkumuzu açacağını, hizmet kalitemizi daha ileri taşıyacağımızı, borsalar arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inanıyorum. Biz elimizden geleni yönetim ve çalışan arkadaşlarımız olarak yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz"

Latif AKA ve Rifat Hisarcıklıoğlu gündemi istişare ettiler

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile gerçekleştirdikleri birebir görüşmeleri hakkında da bilgi veren Başkan Latif Aka, "Uzun zamandır Rifat Bey'i ziyaret etmemiştik. Gelmişken yönetimdeki ve meclisteki arkadaşlarımızla birlikte kendisini ziyaret etme fırsatı bulduk. Ödemiş'teki problemlerimizi ve hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızı kendisine aktardık. Ülkenin içinde bulunduğu mevcut koşulların detaylı istişaresini yaptık. Kendisiyle sürekli irtibat halindeyiz, ilişkilerimiz de çok iyi. Bu vesileyle de ziyaret etmiş olduk" diye konuştu.

AKREDİTASYON HİZMETİ NEDİR?

                Akreditasyon Sistemi'nin amacı, Türk Oda/Borsa Sisteminin; oda ve borsalar arasında kalite bilincinin yerleştirilmesi, Oda Sisteminin iş dünyası nezdinde saygınlığının ve hizmet türlerinin artırılması, hizmet kalitelerinin iyileştirilmesi, Oda Sistemlerinin birbirine yakınlaşmanın sağlanması suretiyle Avrupa Oda/Borsa Sistemine uyumunun sağlanmasıdır. Bu çerçevede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), EUROCHAMBRES ve İngiltere Odalar Birliği'nin işbirliği çerçevesinde İngiltere ve Almanya oda sistemlerinin en iyi uygulamalarını dikkate alarak, 2001 yılında Oda Akreditasyon Modelini geliştirmiş ve 2005 yılına kadar projeyi İngiltere Odalar Birliği ile birlikte yürütmüştür. TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi 2005 yılından itibaren de TOBB tarafından  yürütülmektedir. Bu süre zarfında Borsalardan gelen yoğun istek üzerine, 2008 yılında yapılan çalışmalar sonucunda Borsalar da sürece dahil edilmiştir. 2008 yılından itibaren de sistemin adı TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi olarak değiştirilmiştir.

Evrim Kaytaran

Başkan Latif Aka öncülüğünde uzun süredir akreditasyon sürecini yürüten Ödemiş Ticaret Borsası heyeti ve çalışanları, yoğun emeklerinin neticesinde 12. Dönem sertifka töreninde akreditasyon sertifikası hak kazanan 26 Oda/Borsa arasında bulunmanın gururunu yaşadılar.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ödemiş Ticaret Borsası heyeti ile birlikte sertifika töreni anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ödemiş Ticaret Borsası kafilesini makamında ağırlayan Hisarcıklıoğlu ile Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı Latif Aka, ülkenin güncel durumu ve borsa hizmetleri konusunda birebir istişarede bulundular.