SON DAKİKA

"Hayalet Köy" Lübbey Turizme Açılıyor


Ödemiş`e 35 km uzaklıkta bulunan Lübbey Köyü`nde 35 evin tescillenmesinin ardından turizm atağı bekleniyor.

Terk edilmiş ve hayaletli olarak bilinen Lübbey Köyü, Ödemiş merkeze 35 km uzaklıkta yer alıyor. Terk edilmiş olan köy hayaletli olarak anılmasıyla bilinirken, Ödemiş Belediyesi`nin başlattığı çalışmalar sonucu İzmir 2 No`lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu minaresiz 1 camiyle birlikte 48 evi tescilledi.

Olası itirazların değerlendirilmesi sonrası tesciller kesinleşecekken; toplamda bulunan 100 hanenin tamamının tescillenmesi bekleniyor.

Ödemiş`in CHP`li eski Belediye Meclis Üyesi, yüksek mimar Mualla Akgün, köyde Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü öğrencilerinin yaz okulundaki çalışmalarını değerlendirirken; "Öğrenciler, başlarında hocaları ile birlikte her yaz Birgi`ye gelip, tarihi tescilli evlerde rölöve çalışmaları yaptı. Öğrencilerin Birgi`ye gelmesi tarihi kente ekonomik yönden büyük katkılar sağladı. Ancak Lübbey Köyü`ndeki tescilli binalarda yapılan rölöve çalışmaları ve projeleri, üniversitede ve öğrencilerde kaldı, vatandaşa yansımadı. Lübbey Köyü`ndeki rölöve projeleri Koruma Kurulu`nun onayından sonra konut sahiplerine verilmelidir. Vatandaşların konutlarına restorasyon yaptırmak için rölöve projesi yaptırması gerekecek, bunun için de mimara para verecek. Bu süreç pahalı, bürokrasisi zor ve uzun bir süreçtir. Vatandaşın bunu kendi imkanlarıyla yaptırması çok zor. Eğer onaylı projeler vatandaşın eline verilirse, mülk sahipleri Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın yapım süreci için hibe fonlarından yararlanabilir." diye konuştu.

Mimar Akgün, turizme açılması beklenen köyün bir özelliğine de şöyle dikkat çekti; "Burasının tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması da Lübbey`e ayrı bir önem kazandırıyor. Yıllarca Uzak Doğu ülkelerinden deve katarlarıyla, ipek, baharat, koku ticaretinin yapılması, bu yolun üzerinden sağlanmış. Turizmde bu değerlerinde göz önüne alınarak çalışmalar yapılması tek dileğimizdir."