SON DAKİKA

İkinci Buluşma Toplantısı Kayaköyde Yapıldı


Vatandaşla Buluşma Toplantısı'nın 2.si, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat İçel başkanlığında Kayaköy İlk ve Ortaokulu'nda gerçekleşti.

Vatandaşla Buluşma Toplantısı'nın 2.si, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat İçel başkanlığında, şube müdürleri, Kayaköy İlkokulu ve Ortaokulu idarecileri, Okul Aile Birliği Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve öğrenci velilerinin de katılımıyla Kayaköy İlk ve Ortaokulu'nda gerçekleşti.

 "İlk toplantıda daha genel konuları görüştük"

Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat İçel, "Bu toplantılarımızın ilkini Ödemiş Merkezde Şehit Yasin Naci Ağaroğlu İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirmiştik. İlk toplantımızdı ve daha genel konuları görüşmüştük. Fakat toplantıya uzaktan katılamayan vatandaşlarımız oldu. Bu sebepten ötürü toplantıları bölgelere ayırdık. 2.sini Kayaköy mahallemizde gerçekleştirmeye karar verdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin dört bir yanından gelen muhtarlar ile görüşüyor. Dolayısıyla vatan toprağının en ücra köşelerinde kalan yerlere ilgileniyor ve varsa problemlerini öğrenmeye çalışıyor. Kaymakamımız Celil Ateşoğlu başkanlığında da vatandaşla buluşma toplantıları devam ediyor ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu toplantılara iştirak ediyoruz. Vatandaşın sorularını ve sorunlarını yerinde dinleyerek çözüm yolları arıyoruz. Devletimiz buna benzer uygulamalarıyla vatandaşına sıcak ve samimi yüzünü gösteriyor. Devlet hepimizin yani devlet bizden oluşuyor.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde gerçekleşen Toplantılarımızın amacı, eğitim ve öğretim ile ilgili konularda siz değerli velilerimizin de görüş ve önerilerini alarak istişarede bulunmak ve varsa eksikliklerimize çözüm yolları bulmaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak toplantıyı burada gerçekleştirmemizi sağlayan Okul Müdürümüze, idareci arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize, muhtarımıza, belediyemize, okul aile birliğimize; okulumuz için vermiş olduğu gayretlerden ve emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz.''dedi.
 "Ödemiş'in her köyü her mahallesi bizim vücudumuzun bir parçası gibi"
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yakup Çakır konuşmasına önce görev tanımını yaparak başladı. Çakır; "İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri kısmıyla sorumluyum. İlçemizdeki 20 bin öğrencinin taşınmasıyla, yemek ihtiyacıyla, okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesiyle ve öğretmen ihtiyacıyla ilgileniyorum. Her gün çocuklarımızın yemek ve taşınma işlerindeki zorluk ve sorumluluğu üzerimde hissediyorum. İşimizin ciddiyetinin ve öneminin farkındayız. Ödemişimizin her köyü her mahallesi bizim vücudumuzun bir parçası gibi görüyoruz ve devletimizin bize sunduğu imkânları merkez ya da köy ayırt etmeksizin her yere iletmek için çalışıyoruz. Ama bazı durumlarda sadece devletin imkânlarını beklemek yerine okul aile birliklerini devreye sokmamız gerekiyor. Okul Aile Birliği eğitim öğretimde ne kadar aktif rol oynarsa bizlerde sorumluluğumuzu paylaşarak bir nebze olsa rahatlamış oluruz, işlerimizi daha rahat gerçekleştiririz. Bu yüzden Okul Aile Birliğinin destekleri bizler için çok önemlidir.''dedi.
Eğer biz çocuklarımız iyi yetiştirirsek geleceğimiz emanet edeceğimiz çocuklarımız bu ülkeyi daha ileri seviyeye götürecektir diyen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Çorak; "Öğrencilerimizin eğitimi, öğretimi, akademik başarısı ve iyi bir insan olarak yetişmesi benim görev alanıma girmektedir. Bu yüzden burada sizlerde hasbıhal ederek görüş bildirmek amacıyla bir araya geldik. Eğitim Öğretim Milli Eğitim Bakanlığının bel kemiğini oluşturuyor. Milli Eğitimde yapılan tüm yatırımların tüm iyileştirmelerin amacı Eğitim ve Öğretimi en iyi hale getirmektir. Eğer biz çocuklarımız iyi yetiştirirsek geleceğimiz emanet edeceğimiz çocuklarımız bu ülkeyi daha ileri seviyeye götürecektir. Vatanını seven, milletini seven sahip çıkan bireyler yetiştirmek bizim görevimiz. Biz bu bilinçle daha iyi eğitim öğretim verebilmek için bu toplantılara önem veriyoruz, sizinde bu çağrılara uyup geldiğiniz için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum."dedi.
İçel Eğitim-öğretimin önemine de değindi
Eğitim ve öğretimin önemiyle alakalı olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat İçel; "Eğitim ailede başlar. Eğer iyi bir insan olmayı, vatanını ve milletini sevmeyi, vatanına sahip çıkmayı, memleketine faydalı bir birey olmayı sizler aşılarsanız akademik başarıları da akabinde gelecektir. Çocuğun yaş ve beden gelişimine uygun olarak geliştirilmesi için gerekli olan becerileri ailesi sayesinde kazanacaktır. Evde ailesinden alacağı ilk eğitim ne kadar sağlıklı ve güçlü olursa eğitim öğretim yıllarında da aynı başarı çocuğunuzu takip edecektir. İlkokula başlamadan önce anasınıfı yani okul öncesi eğitim de çok önemlidir. Çocuklarımızı mutlaka anasınıfına gönderelim. Biz anasınıfını temel eğitim olarak görüyoruz. Eğitimin temelini ne kadar sağlam atarsak, ilkokulda, ortaokulda ve hatta lisede daha başarılı bir birey olacağına inanıyorum. Sadece eğitim öğretim de yetersiz kalıyor bazı durumlarda. Bu ülkemiz, cennet vatanımız bulunduğu coğrafya itibariyle çok önemli bir yer arz ediyor. Yer altı yer üstü zenginlikleri olsun, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan bir köprü niteliği olsun; stratejik ve coğrafi olarak çok önemli bir konumdayız. Bu yüzden bu memlekete sahip çıkmamız lazım. Bizim başka bir memleketimiz yok. Ülke olarak güçlü olmak istiyorsak, bu ülkeye sahip çıkacak, vatanını milletini seven koruyan bir nesil yetiştirmek için Eğitim ve Öğretime önem vermeliyiz.  Siz veliler olarak ta aynı hassasiyeti göstermeniz gerekli. Ülkemiz çok zorlu bir süreci atlattı. 15 Temmuzda bu ülkenin;  ister devlet olsun ister özel olsun okullarında okuyan, devletin imkânlarından yararlanan, öğretmenlerimizin yetiştirdiği çocuklar kendi halkına, kendi hemşerisine, kendi kardeşine adı Ahmet, Mehmet olan kişiler yine adı Ahmet, Mehmet olan vatandaşlarına namlusunu çevirdiler, ateş açtılar, şehit ettiler, yaraladılar ve gazi ettiler. Bunun altında yatan sebep nedir? Bu yüzden eğitim çok önemlidir. Herkes okul okuyabilir ve hatta çok güzel yerlerden mezun olarak kariyer sahibi olabilir. Ama vatanına ihanet affedilemez. Önemli olan sadece akademik başarı değil aynı zamanda güçlü manevi duygular oluşturmaktır. Eğitim evde başlar demiştik burada öncelikle siz değerli velilerimiz çocuklarımıza bu duyguları vatan millet sevgisini aşılamalısınız. Öğretmenler olarak eğitim öğretim camiası olarak bizlerde, vatanına milletine sahip çıkan nesilleri yetiştirmekle yükümlüyüz.''dedi.


Özlem Yamantürk