SON DAKİKA

İşsiz Kalanlar! O Süreye Dikkat


İşsiz kalanların ve onların ailelerinin sağlık hizmetlerini devlet karşılıyor. Başvuruların ise 1 ay içerisinde yapılması gerekiyor.

İşsiz kalanların ve onların eşleri ile çocuklarının sağlık hizmetlerini devlet karşılıyor. Ayrıca 10 ay boyunca ödenen maaş 1422 liraya çıkartıldı. Başvurular ise 1 ay içerisinde yapılmayıp gecikme yaşanırsa maaştan kesilecek.

Sosyal güvenlik mevzuatında işsiz kalanların haklarını koruyan düzenlemelerden birisi olan işsizlik maaşının alınmasında bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor.

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla işsizlik maaşı alabiliyor.

Eğer bu şartlar tamamlanmış ise en geç 1 ay içerisinde İşkur`a müracaat edilmeli. İşsizlik maaşı ise çalışılan dönemdeki asgari ücret üzerinden belirleniyor. İşsizlik maaşı asgari ücretin yüzde seksenini geçemiyor.

2017 yılı işsizlik maaşı ise bu şartlara göre 1422 lira oluyor.

İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Primleri devlet yatırıyor. İşsizlik maaşı almayanlar ise son 1 yılda 90 gün sigortalı çalışmışlarsa 100 gün sağlık hizmeti alabiliyor.