SON DAKİKA

İzmirli Şehidin Ailesi Tazminat Kavgasında


El Bab`da şehit düşen İzmirli Piyade Uzman Çavuş Ayhan Elmacı'nın tazminatı ve maaşı öz annesi ile üvey annesini karşı karşıya getirdi.

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda 29 Ocak'ta birliğe yapılan saldırıda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Ayhan Elmacı`nın (29) hayat hikayesi herkesi ağlattı.
Henüz 3 yaşındayken annesi Cennet Özgüleç ile babası Salim Elmacı boşanan ve babasının yanında kalmasına karar verilen şehidin nüfusunda anne olarak babasının ikinci evliliğini yaptığı Zerrin Yılmaz`ın adı yazdırıldı.
Annesi başka bir adamla evlenen ve Gümüldür`e yerleşen şehit Ayhan Çavuş bir daha annesini hiç görmezken, babası da ikinci eşinden olan çocuklarına sahip çıkarak oğlunu babaannesinin himayesine bıraktı.
25 yaşında askere gidinceye kadar babaannesi Hatice Elmacı ile birlikte yaşayan Çavuş`un şehit olmasından sonra öz anne Cennet Özgüleç ile üvey anne Zerrin Yılmaz kavgaya tutuştu. Elmacı'nın şehit olmasından doğan 240 bin TL nakdi ve hizmet tazminat hakkı ile 3 bin 200-5 bin TL arasında belirlenecek maaşın kime verileceği konusu tartışmaya yol açtı.
Yasaya göre; şehit ailesi sıfatını, şehidin resmi kayıtlardaki anne, baba ve kardeşleri alıyor. Devletin, şehitten kalan tüm hakları nüfusta annesi olarak kayıtlı olan üvey anne Zerrin Yılmaz ve baba Salim Elmacı'ya vermesi, şehidin öz annesi Cennet Özgüleç'i kızdırdı.
Acılı babaanne; "Evladımı el kadarken bana bıraktılar. Ben ona yıllarca gözüm gibi baktım. Ne anası ne babası sahip çıktı. Yokluk çekti, yine de beni hiç üzmedi. 25 yaşına gelince, 'Nine ben askere gideyim, orada para kazanayım. Bir ev alayım, sevdiğimle evleneyim' dedi. Nasip olmadı. Şimdi kimse çıkıp da onun hakkından faydalanmaya çalışmasın. Onda benden başka kimsenin hakkı yok. Keşke evladım gitmeseydi, para pul onların olsaydı." diyerek üzüntüsünü dile getirirken baba ise maaş ve tazminatın öz annenin hakkı olduğunu savunuyor.
Üvey anne Zerrin Yılmaz ise; "Ama 29 yıl benim hüviyetimdeydi. Okula kaydını bile ben yaptırdım. Yıllarca anne adı sorulduğunda benim adımı söyledi. Çocuğun daha kırkı çıkmadan para derdine düştüler. Soruyorum annesine, 29 yıl boyunca neredeydi? Anne olduğunu 29 yıl sonra mı anladı? Eski eşimle bir olmuş beni tehdit ediyorlar. Bu nasıl annelik, bu nasıl babalık? Ben ilk etapta bütün haklarımdan feragat edecektim. Noter huzurunda babasına devredecektim. Ama Ayhan daha toprağa verilmeden para derdine düştüklerini görünce vazgeçtim. Bu saatten sonra geri adım atmayacağım. Ben de her türlü hukuki mücadeleye hazırım." diyerek hukuksal haklarını da kullanacağını ifade etti.
Hülya Ayazoğlu