SON DAKİKA

Japon Yazardan Öykam’a Hediye


Japon yazar İkumi Nonaka, Ödemiş Yıldız Kent Müzesi `ne'Türk Oyaları' adlı kitabını hediye etti.

Ödemiş Yıldız Kent Müzesi açıldığı ilk günden bu yana gelen bağışları kabul etmeye ve bağış almaya devam ediyor.
Bir Türk geleneği olan iğne oyası konusunda uzun yıllardan bu yana araştırmalar yapan İkumi Nonaka, ülkesinde bu konuyla ilgili yayınlar çıkarmış ve iğne oyası üzerine sergiler düzenlemiş bir yazar. 'Türk Oyaları' Japon yazar İkumi Nonaka'nın iğne oyası üzerine yazdığı bilinen romanı.
Japon yazar İkumi Nonaka Türk iğne oyası üzerine yazdığı 'Türk Oyaları' isimli kitabını kitabını Ödemiş Yıldız Kent Müzesi Kütüphanesine bağışladı. İkumi'nin Noriko Kuchimura adlı arkadaşı ise müzeyi gezerek kök boyalı iğne oyalarını inceledikten sonra katkısı olması amacıyla efe oyasını ÖYKAM'A bağışladı.
110 Yıllık saten gelinlik öykam da sergilenecek
İzmir Karşıyaka'dan Ödemiş'e ziyaret amacıyla gelen Emine Behiye Ertür, Ödemiş Yıldız Kent Müzesi ziyareti esnasında içerisinde bulunduğu tarih kokan anılardan çok etkilendiğini ifade ederek;" buraya bağışlanan çok sayıdaki eseri görmek beni çok duygulandırdı. Burası adeta buram buram tarih kokuyor. Buraya ikinci kez geldim. Çünkü bende bu tarihi müzeye bir eser bağışlamak istiyorum. Anneannem Münire Atabek anısına Midilli'den bize gelen, 110 yıllık ipek saten gelinliği, ipek bohça ve kırlentleri bağışlıyorum. Bu eşsiz eserlerden herkes faydalansın" dedi.

Özlem Yamantürk