SON DAKİKA

Kahve Telvesi Deyip Geçmeyin


Artık kahvenizi içtikten sonra telvesini çöpe atmayı bir kez daha düşünmeniz gerekecek.

Kahve telvesi güzel bir kahve içiminden sonra gereksiz gibi gözükerek çöpe atılsa da aslında fayda sağlayacak kullanım alanlarına sahip.

Evinizdeki sardunya, açelya ya da kamelya benzeri asitli toprak seven çiçeklerin toprağını telveyle zenginleştirebilirsiniz.Telve toprağı beslemesinin yanında, çaydan farklı olarak sinekleri, böcekleri ve salyangozları bitkiden uzaklaştırıyor.

Yanan tencerenizi kurtarmak için telveye başvurabilirsiniz. Kahve telvesini bir sünger ya da mutfak fırçasının ucuna sürerek yanmış yeri ovalayarak temizlersiniz lekelerin çıktığını göreceksiniz.
Tıkanmış lavabonun kesin çözümü telve. Yeteri miktarda kaynamış suyun içerisine telve ve bir miktar karbonatı atarak tıkanan giderlere dökün.Kimyasal çözümler kadar etkili olacaktır.

Buzdolabındaki dayanılmaz hale varan kokuların çözümü için telveyi kullanın. Yeteri miktarda telveyi gazete kâğıdına yayıp güneşte veya sıcak bir köşede kurutun. Ardından bir bardak altına veya kâseye aktarıp, buzdolabının uygun bir bölüme yerleştirin. Buzdolabındaki kötü kokuları emdiğini göreceksiniz.

Hülya Ayazoğlu