SON DAKİKA

Kırsaldaki Gençlere Hükumetten Kesin İş Sözü


Hükumet kırsal bölgelerde yaşayan gençleri girişimcilik konusunda bilgilendirerek destek verecek.

Türkiye İş Kurumu`nun ev sahipliğinde düzenlenen  "Ne eğitimde ne istihdamda yer alan gençlere yönelik uyum politikaları" konulu çalıştayda önemli bir konuya açıklık getirildi. Çalıştayda konuşulan ana başlıklar şu şekilde;
Hükümet istihdam seferberliği kapsamında 2 milyon kişiye iş sözü vermesinin yanı sıra kırsal bölgelerdeki gençleri de girişimcilik konusunda bilgilendirilecek.
İşsiz gençlere yönlendirilecek projeler için AB fonlarından 400 bin euro destek sağlanacağı belirtilirken, proje kapsamında 15-29 yaş grubu gençlere girişimcilik becerilerini artırmaları için eğitim olanağı sunulacak. Gençler için profil çıkarma, danışmanlık, staj, eşleştirme gibi hizmetler sağlanacak.
Okul sonrası işe geçişin kolaylaştırılması için de çalışma yapılacak proje kapsamında istihdam alanında faaliyet gösteren kurumlar, üniversiteler, meslek okulları, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimlerle işbirliğine gidilecek. Kırsal kesimlerdeki gençlerin de yatırım yapabilmeleri sağlanacak.
İstihdam seferberliği kapsamında hükümetin verdiği destekle asgari ücretli bir işçinin işverene maliyeti 773 lira azalarak bin 404 liraya geriliyor. Paketin maliyeti 12.3 milyar lira olarak öngörülürken, bunun yaklaşık 11 milyar lirası İşsizlik Fonu`ndan karşılanacak.
İşkur da destek verecek
İşkur ise üniversite ve sanayi arasında işbirliği bağlarını geliştirecek kurumlara hibe destekleri sağlayacak. Sektörel yatırım alanlarında genç istihdamın desteklenmesine yönelik hibe programları kapsamında, girişimcilik becerilerinin artırılması öngörülürken; sendikalar, kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek okullarının özellikle, 15-29 yaş arasındaki gençlere yönelik projelerine destek verilmesi kararlaştırıldı.
Yerel aktörler devreye giriyor
İş gücü piyasasında arz-talebin birleştirilmesi için yerel aktörler de konuyla ilgilenecek. Kırsalda tarım ve hayvancılık başta olmak üzere iş kurmak isteyen gençlere danışmanlık hizmeti verilecek. Ayrıca iş aramada özel takip sistemi kuruluyor. Böylece uzun süreli işsizliğin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Sosyal yardım alan 18-45 yaş arası kişiler meslek kurslarına alınarak uygun işlere yerleştirilecek.


Hülya Ayazoğlu