SON DAKİKA

"Kıtlıkta Bile Kapanmamıştı"


Kasap ve Celeplerle bir araya gelen Başkan Mahmut Badem, yılan hikâyesine dönen "Mezbaha" konusunu konuştu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, otogar üstü nikâh salonunda Ödemiş Kasap ve Celep esnaflarıyla bir araya geldi.Toplantıda yılan hikâyesine dönen "Mezbaha" konusu konuşuldu.

Toplantı, Ödemiş Gıda Maddeleri Odası Başkanı Sami Görgen, Ödemiş Ziraat Odası Başkanı ve Küçük Menderes Sulama Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kocaağa, AK Partili Belediye Meclis üyeleri Zekeriya Karabıyık, Halil Deveci ve esnafların katılımıyla gerçekleşti.

"Bakanlıkla Bizzat Kendim Görüştüm"

Başkan Badem toplantıda yaptığı konuşmada 'Güneşin çarığı, çarığın ayağı sıktığı bir noktaya geldik' diyerek; "Mezbaha konusundaki sıkıntı ortada. Bir tarafta Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda hijyeni sadece mezbahayı, kasabı ilgilendiren değil, lokantayı pastaneyi benzeri gıda ürünü imal edenleri de ilgilendiren konuyla ilgili 06 Aralık 2011 de bir genelge çıkardı."

"Genelgeden sonra bakanlık tarafından 2014 'ün sonuna kadar süre tanındı. Arkasından 1 yıl süreyle hiç takip edilmedi ve konu öylece kaldı. 2015 yılının sonunda iş sıkıştı ve araya girilerek 6 aylık süre verildi. 2016 Temmuz'da bakanlıkla bizzat kendim görüştüm. Temmuz'da da bir kez daha süre verildi. Ancak Mezbahalarla ilgili kısma geldiğimizde Ödemiş Belediyesi 2011 yılında çıkarılan bu genelgeyle mezbahayla ilgili olarak üzerine düşen görevi yapmış. Ben o dönemdeki arkadaşlara bu konuda çok teşekkür ediyorum."

Badem;"Geçen 22 ayda elimizden alınan tesisler devreye girmedi."
"2012 yılında başlamış, 2013 yılında Et entegre denilen tesisleri için İzmir Büyük Şehir Belediyesi ile ortaklaşa yola çıkmışlar. Yaklaşık 4,5 milyon lira bedeli olan bir tesisin benim dönemimden önce 2014 yılı mart ayına kadar 884 bin lirası ödenmiş. Geriye 3 milyon liranın üzerinde bir iş kalmış. Ödemiş Belediyesinin bu konuda söylenecek hiçbir şeyi yok. Bizden önceki dönemde ve bizim dönemimizde tesis bitirilmek üzere her şey yapıldı. Ancak 2015 yılının Mart ayına gelindiğinde her ne hikmetse bir meclis kararıyla hiçbir şekilde sorunu olmayan et entegre tesisi, hal ve garaj ortak proje olmasına rağmen Ödemiş Belediyesinin elinden alındı. Ödemiş halkı adına sizlerin hakkını sonuna kadar arayıp burası için harcadığım yaklaşık 4,8 milyon parayı da geri aldım. Enteresandır, et entegre tesisi halde aynı durumda, 2015 Mart ayında bizden teslim alındı. Geçen 22 ayda hala bu tesisler devreye girmedi. Ne eski mezbahada iyileştirme yapıldı nede et entegre tesisinin eksik inşaatının tamamlanması sağlandı. Derdimiz üzüm yemek bağcı dövmek ile işimiz yok"dedi.
"Kıtlık Günlerinde Bile Ödemiş'in Mezbahası Kapanmadı"
Başkan Badem kıtlık yıllarında bile Ödemiş'in mezbahasının kapatılmadığına dikkat çekerek , "Üreticinin sorunlarını çözmek için sizlerle her zaman bir araya geliyoruz.1950'li yılların başından beri mezbahası olan bu şehir, üç tane ihtilal de, harp günlerinde kıtlık zamanlarında bile mezbahası açık kalmış. Basit aymazlıklar yüzünden, basit memur hataları yüzünden, işini ihmal eden memur hataları yüzünden şuan da kasaplarla ilgili sokaktaki vatandaşla ilgili bir derdi var. Şimdi yapılacak şeyin ne olduğunu çözmeye çalışıyoruz. Sizin adınıza yapabileceğim en iyi teklif, mezbahayı versinler bu işi biz çözüp size teslim edelim. Bunun süresi de 2-4 hafta. Bu kadar kısa bir süre de et entegre ya da et kombinasyonu açabileceğimizi düşünüyoruz. 6 Ay kamulaştırma 3 ay ihale sürecinden bahsetmiyorum."
"Şimdi diyorlar ki eski mezbahayı biz adam edeceğiz. 23 ay oldu sen bu yeri alalı. Dediniz ki yenisini yapıyoruz. Eskisine masraf etmeyeceğiz, peki 23 aydır nerdeydiniz."dedi.
"Et Entegre Neden Açılmadı, Mezbaha Neden Yenilenmedi"
Toplantıda vatandaşımızın sağlıklı et yemeğe hakkı var diyen Badem ; "Mezbaha 2016 Temmuz ayında 4 gün kapatıldı. Bu konuda devletin kararlılığı ortadaydı. Biz o izni alırken çok zorlandık. Devlet kararlıydı kapatacaktı. Onlarında Avrupa Birliğine yönelik taahhütleri var. Şöyle söyleyeyim Almanya'daki Hans, İngiltere'deki George ya da Bulgaristan'daki İvan gibi bizim vatandaşımızın da gıda hijyenine dikkat edilmesi gerekmiyor mu? Sağlıklı et yemeye hakkı olduğunu düşünüyorum bizim vatandaşımızın da. Bizden aldıkları günden bu yana et entegre niye açılmadıysa, bu mezbaha niye yenilenmediyse sormamız gerekiyor."dedi.

Toplantı, kasap ve celep esnafları tarafından Başkan Badem'e yöneltilen sorularla devam etti. Konuyla ilgili olarak Perşembe günüde İzmir Büyükşehir Belediyesinin kasap ve celep esnafıyla toplantı yapacağı belirtildi.


özlem yamantürk