SON DAKİKA

Menderes Belediyesi`ne Şok Üstüne Şok


Çok tartışılan Özdere Çukuraltı Sahil Projesi`nde yeni bir gelişme yaşandı.

Menderes Belediyesi, Çukuraltı`nda yapılan beton çalışmasıyla tepki toplamış ve CHP Menderes İlçe Başkanı Ahmet Pala; " Menderes Belediyesinin Çukuraltı`ındaki kum betonlama çalışması. Ancak, Çukuraltı sakinlerinin cevabını beklediği bazı soruları var. Bu çalışmalar için Çevre ve şehircilik birimlerinden onaylanmış bir proje yada izin var mı? Eğer var ise kıyı koruma kanununa rağmen bu izin nasıl veriliyor? Yok ise, "ben yaptım oldu" mantığımı kullanılıyor? Sayın Belediye Başkanı bir kürek deniz kumunun kaç yılda oluştuğunu biliyor mu? Belediyenin kaynakları deniz kumunun üzerine beton atmak için mi kullanılıyor?" diyerek hukuksal sürecin başlatılacağını işaret etmişti.
Özdere Çukuraltı Sahil Projesi`nde yaşanan yeni bir gelişme Menderes Belediyesi`nde şok etkisi yarattı. Proje kapsamında yapılan imalatların değerlendirilmesinde bilirkişi tarafından "şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, mevzuat hükümlerine ve kamu yararına aykırı olduğu" gerekçesiyle 22 sayfalık bir rapor hazırlandı. Hazırlanan bu raporun ardından davayı gören 3`üncü İdare Mahkemesi "dava konusu işlemin iptaline" karar vererek çalışmaların durdurulmasına karar verdi.
Menderes Belediyesi`nin itiraz yoluna gitme istemini de değerlendiren mahkeme "yürütmenin durdurulması isteminin reddine"  oybirliği ile karar verdi.