SON DAKİKA

Oy Torbalarının Dikimi Kadın Mahkumlardan


Nisan`da yapılacak olan referandumda kullanılacak 350 bin seçim torbası ile 450 bin mühür torbasının dikimini hükümlü kadınlar yaptı.

2005 yılından bu yana yapılan seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu`nun tüm seçim torbaları kadın cezaevlerindeki hükümlü kadınlar tarafından cezaevi içerisinde bulunan tekstil atölyelerinde dikiliyor.
2017 Nisan ayında yapılacak olan referandumda YSK`nın ihtiyacı olan seçim ve mühür torbaları da Denizli Bozkurt Kadın Açık Cezaevi`nde kadın hükümlüler tarafından üretildi.
350 bin seçim torbası ile 450 bin mühür torbası, cezaevinde hükümlü kadınlar tarafından dikilerek geçtiğimiz 9 Şubat`ta 5 ayrı tıra yüklenerek YSK`ya teslim edildi.
Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, cezaevinin bu tür çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi; "Kurumumuzda ikincil işkollarında faaliyette bulunulmakla birlikte ev tekstili, unlu mamuller temel uzmanlık işkollarımızdır. Hükümlüler cezaevine alındıktan sonra öncelikle yeteneklerine göre sınıflandırılmaktadır. Sonrasında iş kabiliyetlerine göre çırak, kalfa ve usta olarak üretime katılmakta; 10-11 ve 13 lira çalışmalarının karşılığında ücret almakta, ayrıca sigortaları da yapılmaktadır. Ev tekstilinin bütün alt kollarında üretim yapılmaktadır. Hatta 2016 yılında bir ilk başarılarak ihracat yapılmış, Sağlık Bakanlığımızın Mogadişu Somali Eğitim ve Araştırma Hastanesinin çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, terlik ve yatak alezi ihtiyacı hükümlülerin üretimi ile temin edilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu`nun talepleri doğrultusunda ceza infaz kurumumuz atölyelerinde 350 bin seçim torbası ile 450 bin mühür torbası üretimi tamamlanmış ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı`na teslim edilmiştir. 2017 yılı için daha fazla hükümlüyü meslek sahibi yapma, daha fazla üretim ve ihracat gerçekleştirebilmeye yönelik planlarımızı yapmış durumdayız."
Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Meltem Babaoğlu ise; "Hükümlü kadınların meslek sahibi olması içinde çeşitli kurslar açılıyor. Tekstil atölyelerinde her türlü tekstil ürünleri dikilebiliyor, gıda atölyesinde de her türlü unlu mamuller üretiliyor. Kurumuzda şimdiki hükümlü sayısına göre en çok sırasıyla uyuşturucu, adam öldürme, hırsızlık ve fuhuş suçlarından yatan kadınlar var. Onların rehabilitesi ve meslek sahibi olmaları için talebe göre meslek kursları açıp, meslek sahibi olarak cezaevinden tahliye olmalarını sağlıyoruz." diye konuştu.