SON DAKİKA

SUNUMA DAİR
Birçok alışkanlığımız yaşam tarzımız görsellik anlaşımız değişiyor. İçecekten yiyeceğe verdiğimiz herhangi bir hediyeye kadar sunum da en az onun kadar önem kazandı. Sunmak sunum yapmak da hayatımızın değişen ve gün geçtikçe gelişen bir parçası haline geldi.

Tüm bu değişim de sosyal medyanın da katkısı oldukça büyük. Facebook, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde görmeye sık rastladığımız sunum çılgınlığı. Kurdeleye bağlanmış yiyecekler, küçük objelerle süslenmiş tepsiler, çiçek ve çikolata sosuyla şekil verilen bambu sunum tepsileri ve daha neler neler…

Görsellik hayatımızın başköşesin de yerini aldı. Kırk yıl hatırı olan kahve artık görsel bir sunumla fotoğraflanıp onlarca arkadaşla paylaşılıyor. Tadına bakamasak da fotoğrafıyla doyar hale geldik. Zevkler konuşuyor. Rengârenk tepsilerde lokumluk, şık fincan, bir çiçek veya obje mükemmel bir görüntü oluşturuyor. Kahvenin tadı ve köpüğü sunumun gölgesinde kalsa da önce gözümüz doyuyor. Sunum misafirimize gösterdiğimiz değerinde bir göstergesi aslında ya da kendimize gösterdiğimiz değerin. Hayattan aldığımız tadın ve keyfin de bir göstergesi sunum. Misafirlerinize hazırladığınız davet sofraları. Yemekleriniz ne kadar lezzetli olursa olsun eğer onu şık ve göz alıcı bir masada ikram etmezseniz akıllarda çok da kalıcı olmuyor. Önce gözlere hitap etmelisiniz gözü doyan misafirinizin midesi daha kolay doyacaktır.

Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu üzerine ne güzel söylemiş Cemal Süreya; "Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı…

Yapılan araştırmalara göre çocukların yüzde kırkı kahvaltı yapmayı sevmiyormuş özellikle çocuklar için ve kahvaltıya davet ettiğiniz misafirleriniz için; çöp şişlere dizebileceğiniz peynir ve domates parçaları ile dikkatleri çekebilirsiniz, peynir parçalarının üstüne domatesleri ortadan ikiye bölüp koyarak mantar görüntüsü verebilir, kızartılmış yumurtalı ekmeklerin üzerine yine peynirden burun, zeytinden göz, salatalıktan ağız, maydanoz dan saçlar yapıp çocukların kahvaltıyı sevmelerini sağlayabilirsiniz. Marketlerden kolaylıkla bulabileceğiniz kalıplarla çocuklarınız için mükemmel sunumlar yapabilirisiniz. Bu sunumlar çocuklar içinde oldukça önemli. Ona verdiğiniz değerin karşılığını mutlaka alırsınız.

 Son zamanlarda sosyal medyada dikkati çeken ise yeni gelinlerin sunum çılgınlığı oldu. Düğün telaşını yeni atlatan yeni gelinler sanki gördükleri her pembe şeyi almış evlerini Barbie evine benzetmişler. Danteller, kurdeleler…sunum onlar için adeta hayat tarzı haline gelmiş. Kahvaltı masasına LOVE yazan kurdeleli tabaklar, uğur böcekli çatallar itinayla dizilip fotoğraflanmaya hazır hale getiriliyor… Ne diyelim afiyet olsun.
Ürünün kalitesi kadar reklamı da önemlidir. Sunum ne kadar güzelse hazırladığınız yiyecek ve içecek de o kadar güzel lezzetlidir. Değer görmekte göstermekle mümkündür.
İyi sunumlar...

özlem erakyol