SON DAKİKA

Tek Amaç `İş` ve `Aş`


İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki önemli kurum ve kuruluşları bir araya getirdi.

Eski DGM binasını 'Meslek Fabrikası'na dönüştürerek sanayi ve hizmet sektörünün eleman ihtiyacına göre açılan kurslarda kepçe operatörlüğünden makyözlüğe kadar 75 branşta eğitim veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Meslek Fabrikası Yönlendirme Kurulu" çatısı altındaki ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Kurul'da sanayici ve işadamı örgütleri, üniversiteler, organize sanayi bölgeleri ve kamunun istihdama yönelik kurumlarının yöneticileri ile girişimciler ve yatırımcılar yer aldı.
Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; "Ülkemizdeki her genç masa başı iş istiyor ancak işverenlerin ara elemanlara da ihtiyacı var. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Meslek Fabrikası'nı bu ihtiyaca karşılık kurduk. Her geçen gün de geliştiriyoruz. Buraya gelen vatandaşlarımız hem pratik hem teorik ders görüyorlar. Tek amacımız iş ve aş üretmek; vatandaşımızın lokmasını büyütmek" derken Ege Bölge Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Meslek Fabrikası'nı hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.
EBSO Başkanı; "Almanya savaştan sonra yerle bir olmuş ülkeydi ama kısa sürede şimdiki sanayi gücüne ulaştı ve bugün bir numara. Bunun nedeni meslek liseleri. Türkiye`de de bunu aşılamayı başarırsak, sanayimiz neden Avrupa`nınki gibi olmasın? Türkiye`de işsizlik yok, mesleksizlik var." dedi.
Yeni oluşturulan Yönlendirme Kurulu ile Meslek Fabrikası'nın kurumsal verimliliğinin ve bilinirliğinin artırılması, İzmir işgücü piyasasındaki değişimlerin izlenmesi, raporlanması ve uygun mesleki eğitimlerin sağlanması, kentte girişimciliğin arttırılmasına katkı sağlanması, dezavantajlı grupların işgücü piyasasına katılımlarının artmasına destek olunması ve bu bağlamda bölgedeki kurumlarla sürdürülebilir bir iş birliği yapısının oluşturulması hedeflenen projede İzmir Büyükşehir Belediyesi, Meslek Fabrikası çatısı altında yenilikçi yöntem, teknoloji ve donanımlar ile İzmir'de mesleki teknik eğitimin kalitesine önemli katkı sağlaması beklenen FabLab modelini de oluşturmaya hazırlanıyor.

özlem erakyol