SON DAKİKA

Torbalı`da Hedef Yatırım Rekoru


Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez düzenlediği bir basın toplantısıyla 3 yıllık hizmet dönemini aktardı.

Başkan Görmez bugüne kadar tamamlanan, inşaası devam eden ve başlanmasına planlanan tüm projeleri Metropolis Otel'de düzenlenen bir basın toplantısında anlattı.

Torbalı Devlet Hastanesi Önce Bir Hayaldi

Projeleri anlatırken ilk olarak en büyük hayal olarak nitelediği Torbalı Devlet Hastanesi`nden başlayan Görmez;  "Torbalı'da yaşam kalitesi yükseldikçe, ulaşılabilirliği arttıkça, aş- iş olanakları büyüdükçe burada yaşamayı tercih edenlerin, sayısı da doğal olarak çoğalıyor. İlçemizin önceliklerine göre kamu yatırımlarının gerçekleşmesini Ankara'da merkezi hükümetle birlikte koordine edip yakından izliyoruz. Bunun için gerekli yerel kaynakları, olanakları, ortak seçenekleri, projeleri milletvekillerimizle, yatırımcı kuruluşlarla paylaşıyoruz. 250 yataklı Torbalı Devlet Hastanesi arsanın tahsisinden başlayarak tıbbı cihazların alımına kadar bütün sürecin yakından takipçisi olmakla kalmadık. Çözüm ortağı olduk. Yapımı Belediyemizce tamamlanan Huzur Evi profesyonel birimlerce işletilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na devri yapıldı. Doluluk oranı yüzde 100 olan Huzur Evimize ilgi oldukça yoğun." diye konuştu.

Fetrek Projesi

Ege Bölgesi`nde çok konuşulan bu proje için Başkan Görmez; "Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun büyük desteği ile yürütülen Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi'nde ilk etap çalışmaları tamamlandı. 22 km.lik Fetrek Çayı'nın büyük bölümünü ıslah edildi. Tabanı 40, üstten de 54 metre genişliğindeki bir yatağın oluşturulmasını sağlandı. Yatağın 200 metre dışında kalan yerlerde rekreasyon alanları oluşturacağız. Bu proje uzun soluklu olup, İzmir'in Ege'nin en büyük çevre yatırımları arasında yer alıyor." ifadesinde bulundu.
"İZBAN'ın açılışı Torbalı'da yeni bir dönemin başlangıcı oldu"
İzban hakkında da konuşan Başkan Görmez; "İki önemli sanayi merkezi olan Torbalı ile Aliağa'yı birbirine bağlayan İZBAN hattının açılışı 14 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşmesiyle birlikte ilçemiz tarihinde yeni bir dönem başladı. Her hafta 50 bin dolayında vatandaşımız İZBAN'dan ulaşımı sağlıyor. İzmir-Selçuk yolunun yapımı, onarımı ve çevre düzenlemesi ise devam ediyor." dedi.
Eğitimde Belediyenin Yeri
"Torbalı hızlı nüfus artışıyla birlikte yoğun göç alan ve İzmir'in en hızlı büyüyen ilçesi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre ilk ve orta öğretime devam eden 34 bin dolayında öğrencimiz bulunuyor. Okullaşmayı hızlandırmak, derslik sorununu çözmek ve eğitimde kaliteyi arttırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına okul yapımları için 50 bin metrekarelik arsa bağışladık. Farklı mahallerimizde 20 okulun yapımı devam ediyor." diyen Başkan Görmez eğitime verdikleri destekleri de anlattı.
"Her mahalleye bir meydan" projesi
Projenin halka çok olumlu dönüşleri olduğunu belirten Başkan Görmez; "Bir kent öncelikle meydanlarıyla anılır. Meydanlar toplumun bütün kesimlerinin buluştuğu sosyal alanlardır. Her mahalleye bir meydan projesi hedefiyle yola çıktık. İlk meydan projemizi Atatürk mahallesinde gerçekleştirdik. 13 binin üzerinde vatandaşımızın yaşadığı bu mahallemizde istimlak ettiğimiz yerlerle birlikte toplam 4 bin metrekarelik alanlık bir meydanı halkın hizmetine sunduk. Yazıbaşı mahallemizde 3 bin 400 metrekarelik bir alan üzerinde inşaatını tamamlayarak meydana Yazıbaşı eski belediye başkanı rahmetli Vedat Filiz'in adını verdik. İlçemizde sosyal yaşamı canlı kılmak adına, büyük, küçük mahalle ayrımı yapmaksızın Çapak, Karakuyu Meydan Projesini tamamladık. Temelini attığımız Ayrancılar mahalle meydanını Toplam 9000 m2 alan üzerine kurulacak, 130 m2 kafeterya, 100 m2 kafeterya iskelesi, 95 m2 çocuk oyun alanı, 65 m2 fitness alanı, yeşil alan ile oturma ve dinlenme alanları yer alacaktır. Torbalı Mahalle Meydanı projesi ise hazır ihaleye çıktı." dedi.
Alt geçit hakkında
Kapalı Pazar Yerindeki alt geçit hakkında ise Başkan Görmez; "Öz kaynaklarımızla yaptığımız yaya alt geçidini kullanan her vatandaşın duasını alıyoruz. İlçe nüfusumuzun en yoğun olduğu, ticaret merkezi konumundaki Tepeköy ve Muratbey mahalleri arasında İZBAN rayı sistemi nedeniyle yaşanan ulaşım sorununu yine belediyemi kendi öz kaynaklarıyla çözmüştür. İki yakayı birleştiren modern yaya altgeçidini hizmete açtık. Şehit Jandarma Uzman Çavuş Tolga Sağlam'ın adını verdik." dedi.
Organik Pazar ve Sosyal Market
Yapımı devam eden bu projeler hakkında Başkan Görmez; "Torbalı'da organik pazar üretimini teşvik etmek amacıyla da ilçe belediyesi bir dizi projeyi hayata geçiriyor. 120 dolayında çiftçimiz, esnafımız burada ürünlerini satacak. Resmi verilere göre, Torbalı'da 300 bin dekarlık alanda tarımsal üretim yapılıyor. 9 bin dolayındaki aile geçimini çiftçilik yaparak sağlıyor. 2016 yılının en büyük imzalarından birisi de ilçe merkezindeki Cumhuriyet, Alpkent ve Ertuğrul mahallerinin birleştiği kamuya ait 25 bin metrekarelik alanın sosyal amaçlı kullanılmak üzere Torbalı Belediyesine tahsis edilmesi oldu. Şimdi bu bölgede Torbalı tarihin en prestij projesi için ihale aşamasına gelindi. Bu proje sadece Torbalı'ya değil, İzmir'e de değer katacak sosyal alanları içeriyor." diye konuştu.
"Dokunmadık sokak, onarılmadık yol, altyapısı yenilenmemiş çevre bırakılmayacak"
Başkan Görmez son olarak şu ifadelere yer verdi; "Farklı yatırımlar, alanlar için 271 bin metrekarelik alan kamulaştırdık. 9.890.988 TL ödeme gerçekleştirdik. 424 bin metrekarelik alanda projelendirme çalışmaları devam ediyor. Kaplancık' ta 30 bin, Çaybaşı' da 10 bin, Fetrek' te 100 bin, Ahmetli'de 160 bin, Müselleste 24 bin metrekarelik alanı devletimiz bize tahsis etti. Bu alanların her karesi projelendirilerek ilçemize büyük bir değere dönüştürmek adına mühendislik ekibimiz durmaksızın çalışıyor. Muratbey'de 24 bin metrekare, Göllüce'de 220 bin metrekare. Huzur Evi için 2 bin 500 metrekare Trafik eğitim parkı için 5 bin, Suyunbaşı için 10 bin olmak üzere toplamda 264 bin metrekarelik alanı ilçeye kazandırdık."