SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü`nün Temeli Atıldı


18 Mart Cumartesi günü 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu temel atma töreni gerçekleşti.

Çanakkale Boğazı`nın ilk, Marmara Bölgesi`nin ise beşinci asma köprü projesi olan 1915 Çanakkale Köprüsü`nün temel atma töreni Çanakkale Zaferi`nin 102. yıl dönümü olan 18 Mart Cumartesi günü gerçekleşti.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım katıldı.

2023`te hizmete girmesi planlanan köprü aynı zamanda dünyanın en uzun aralıklı köprüsü ünvanına sahip olacak.

Başbakan Yıldırım törende yaptığı konuşmasında köprünün önemli özelliklerine değinerek; Türkiye`ye ve Çanakkale`ye yakışan büyük bir eserin temelini attıklarını vurguladı ve törenin bugün yapılmasının da ayrı bir anlamının bulunduğunu anlattı.

"Adeta geçmişten geleceğe bir köprü kuruyoruz. Tarih bugünü kaydediyor. O gün `ben de oradaydım` diyeceksiniz, torunlarınıza anlatacaksınız. Bu muhteşem kalabalık bu ana şahitlik ediyor. İki kıtayı, Avrupa ile Asya`yı altıncı kez birleştiriyoruz. Bu Çanakkale Boğazı`nın altın gerdanlığıdır. Hayırlı uğurlu olsun. Dev proje ile Çanakkale`den dünyaya güçlü Türkiye, büyük Türkiye gerçeğini haykırıyoruz. Ey Avrupa bırak sen Türklere yasak koymayı, bırak sen demokrasi nutukları atmayı. Çanakkale`ye bak. `Çanakkale geçilmez` diyen ecdadın torunlarına bak." diyen Başbakan Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti;

"Bu eser `Çanakkale geçilmez` diyen ecdadın aziz hatıraları için cümle aleme, yedi düvele en güzel cevaptır. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Milletin içi rahat olsun, vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Vatanın dört bir yanından buraya gelen 15-18 yaşında yiğitler eşi olmayan destansı bir mücadeleye ortak oldular. O gencecik yiğitler canları pahasına Çanakkale`nin geçilmez olduğunu 7 düvele gösterdiler. Dün de öyleydi bugün de aynıdır. Düşman için Çanakkale geçilmez ama Çanakkaleliler için millet için he türlü geçilir. Çanakkale denizden, havadan ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile geçilir."