SON DAKİKA

Ak Parti Ödemiş'te Gündem Konusu Değişmedi (videolu)


Ak Parti Ödemiş İlçe Başkanı Halil Demir partililer ve basın mensuplarıyla birlikte kahvaltı etkinliğinde buluştu.

Etkinlikte bir de basın açıklaması düzenleyen Demir`e eşlik eden isimler arasında Ak Parti Ödemiş İlçe Başkanlığı Siyasi ve Hukuki İşler Sorumlusu Talip Örs, Medya ve İletişim Sorumlusu Ersin Duraklı, SKM Başkanı Müjde Çelik de yer aldı.

Gündemin ana konusu yine 16 Nisan`da yapılacak olan anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum oldu.


Demir bu konuda yaptığı açıklamasında şunları kaydetti; "16 Nisan'a 20 günlük bir sürecimiz kaldı. Türkiye'nin hızına hız katacak süreci geçişine 20 gün kaldı. Ülkede geçmiş dönemlerde çift başlılık nedeniyle, ekonomik krizler, koalisyon krizleri yaşadık. Bu nedenlerle çok emekler, yıllar, canlar heba oldu. Sonuca gidemeyen 130 turlu Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Bunun arkasından gidemeyen birinin genelkurmay başkanı yapılması ve bunun arkasından gelen darbe süreci, en uyumlu dediğimiz Turgut Özal döneminde dahil, kendi partisinden olan Başbakanla yaşadığı sıkıntılar sonrasında, bir başka partiden seçilen Süleyman Demirel ile yaşanan sıkıntılar. Sonrasında o sıkıntıları yaşayan bir başbakan olarak Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel'in diğer başbakanlarla yaşadığı sıkıntılar,  kendisini kapı kapı dolaşarak seçtiren Bülent Ecevit ile döneminin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı sıkıntılar, bu sıkıntılar başbakan cumhurbaşkanı düzeyinde kalsaydı bizim için bir anlam ifade etmezdi. Ama bu yaşanan her sıkıntının devamı, bu millet yaşadı.  Bir Anayasa kitapçığı fırlatıldı. Bu ülkenin 20 milyar doları bir günde heba oldu. Yüzde 7.500 liraya ulaşan faizleri gördük. Bunların tekrar etmemesi için istikrarlı bir hükümet ve yönetim oluşması için Cumhuriyetin ve demokrasinin yasama, yürütme, yargının birbirinden ayrı işlevselliğe kavuşması için güçlü bir yönetim, kabine, meclis dolayısıyla güçlü bir demokrasi güçlü bir cumhuriyet olabilmesi için  16 Nisan'da millet iradesinin "Evet" yönünde geleceğine inanıyoruz."

Koalisyon dönemlerini eleştirdi

Demir önceki dönemlerde koalisyon hükümeti kurulmuş olmasının ülkeye kazanım getirmediğini söyleyerek; "Hayır denilirse, 2019 seçimlerinde muhalefetin dediği gibi İktidar partisi zayıf düşerse, bu ülkede tekrar koalisyonlar dönemi başlar. Koalisyon ne demek geçmişte bunun çok örneklerini yaşadık. Birinin ak, birinin kara dediği iki partinin bir araya gelip, ak mı karamı mücadelesini aylarca sürdürmesi demek, mecliste milli iradeyi hiç yansıtmayan üçüncü partinin hata, hiç partisi olmayan birinin başbakan olması demek. Zayıf hükümetler, iş yapamayan hükümetler demek. Evet dersek, güçlü bir devlet güçlü bir hükümet ortaya çıkar. Avrupa'da söz sahibi olan vesayetten kurtulup tek başına kararlar alan bir hükümetin oylaması yapılacak." diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Demir; ; "Hayır" diyen kesme baktığımız zaman ,"Evet" demenin ne kadar kıymetli olduğuna anlıyorum. Bütün bilgilerimi bir tarafa bırakıp hayır diyenlerin amaçlarının ne olduğunu bildiğim için "Evet" demenin elzem olduğunu kabul ediyorum. Biz hep milli irade dedik. Milli iradenin hata yapmayacağını düşündük. Tıpkı 15 Temmuz da olduğu gibi  Milli iradeye  büyük önem veriyoruz.  Milli iradeye bu kadar önem veren bir partinin bir Cumhurbaşkanının bir partinin milli iradeyi tahakküm altında bırakamayacağını bütün millet bilir. Şöyle ki, üzerine bütün silahlar çevrilmişken F 16 onu yok etmek için ararken hainler saldırırken, Cumhurbaşkanımızın, telefonla konuştuğu son cümle "Ben Milletten daha büyük bir güç tanımadım" o şartlardayken çareyi dışarda arayabilirdi. Ama Cumhurbaşkanımız ben milletten daha büyük bir güç tanımadım diyerek, millette olan sadakatini gösterdi." ifadesinde bulundu.

Bir eleştiri de Büyükşehir`e

Demir son olarak Büyükşehir Belediyesi`nin küçükbaş hayvan dağıtımı çalışması hakkında da şu yorumda bulundu; "Büyükşehir'in görevi keçi koyun dağıtmak değildir. Onu da dağıtsın dağıtmasın demiyorum. Büyükşehir'in asli görevleri var. İnsanların ulaşımını, su kanalizasyon sağlamaktır. Ama yapmamış sosyal yaşamını sürdürecek çalışmalar yapmak yerine fidan dağıtılıyor. Önce asli görevler yerine getirsin sonra fidan dağıtsın. Ödemiş'te devam eden doğalgaz çalışmaları nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Anlaşma gereği kilit parke taş olan yerleri Ödemiş Belediyesi, asfalt olan yerleri ise İzmir Büyükşehir Belediyesi yapacak. Özellikle ben bu yerlerin kapatılmamasında kasıt arıyorum. Amaç, geç kapatarak, insanların doğal gaza olan bakışlarını negatife çevirmektir."