SON DAKİKA

Aktaş Barajı`nda Sona Geliniyor (videolu)


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Ödemiş'te inşa edilen Aktaş Barajı İnşaat'ında son aşamaya gelindi.

İzmir`deki tarımsal sulamada büyük önem taşıyan Aktaş Barajı bitme aşamasına geldi. Projenin tamamlanmasıyla 15 bin 800 dekar zirai alan suyla buluşacak.

Su tutma çalışmalarının hız kazandığı ve temelden yüksekliği 105 metre olan Aktaş Barajı'nda 44,38 milyon metreküp su depolanacak.


Depolanan su ile Küçük Menderes Havzası'ndaki 15 bin 800 dekar zirai arazi modern sulama sistemleri ile suya kavuşacak. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 92 seviyesine ulaşan baraj inşaatında çalışmalar sürüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Aktaş Barajı ile yöre halkının kalkınacağını belirterek; "Suyu toprakla buluşturduğumuzda dekar başına 872 lira gelir artışı olacak. Her ailenin yılda ortalama gelir artışı 10 bin TL artarken ayrıca arazilerde yüzde 40 ila 60 arasında verim artışı sağlanacak, Böylece bölgedeki ekonomik geliri artırarak, kente göçü önleyeceğiz. Hizmete alacağımız tesis ile milli ekonomiye takriben 12 milyon lira katkı ve 1.350 kişiye de istihdam imkanı sağlayacağız." diye konuştu.