SON DAKİKA

Bakan Çelik `Ekmekte GDO` İddiasına Cevap Verdi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Türkiye`de yem sanayinde kullanıllanılmak üzere GDO`lu mısır ve soyanın ithal edilebildiğini, ancak hiç bir şekilde üretiminin yapılmadığını belirtti.

Bakan Çelik düzenlediği basın toplantısında Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) bir şekilde ürüne müdahale olduğunu söyledi.

GDO`lu ürünlerin insan sağlığına ilişkin olumlu veya olumsuz net verilere dayalı etkilerinin tespit edilemediğini aktaran Bakan Çelik dünyanın birçok yerinde GDO`lu ürünlerin yaygın olarak kullanıldığını ifade ederek; "İç piyasada ve ithal ürünlerle ilgili denetimler yapıyoruz. İç piyasada GDO ile ilgili yapılan denetim sayısı bir yılda 660`tır. Çok abartılı konuşuluyor, Bunu yapmayalım, doğru değil." diye konuştu.

Bir yıl içerisinde 7 çeşit soya kıymasında iç piyasadaki denetimlerde GDO tespit edildiğini, bununla ilgili de işlem yapıldığını anlatan Bakan Çelik konuşmasına şöyle devam etti; "İthal ürünler için ise yurt içine girmeden bu denetimi gerçekleştiriyoruz. Bir yıl içerisinde 11 bin 626 ithal ürün denetimi yapmışız. Bu denetimlerde de 105 GDO`lu ürüne ulaşılmıştır. Bunlar yurt içine sokulmadan menşei olduğu ülkelere gönderilmiştir. Çok sıkı bir denetimin olduğunu vurguluyorum. Gerek denetimler gerekse toplumsal duyarlılıklar neticesinde en ufak kapı aralanamayacaktır."

"Ekmekte GDO" iddiaları üzerine birçok fırından örnekler aldıklarını söyleyen Bakan Çelik geçmişte ve son dönemde ekmekte GDO tespit edilmediğinin altını çizerek; "Katkı maddesi üreten 5 firma var. Onlarla ilgili de gerekli incelemeyi yaptık. Onlardan da 4 firmada GDO söz konusu değildir. Katkı maddesi üretmek serbest ama GDO`suz olması kaydıyla üretebilirsiniz. Bu çerçevede yaptığımız son incelemede 5 firmanın 4`ünde rastlanmamıştır. Bahse konu bir firmayla ilgili GDO tespiti yapılmıştır, gerekli adli işlemler de yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu konuda emin ve rahat olmalarını rica ediyorum." ifadesinde bulundu.