SON DAKİKA

Bakan Eroğlu; “Ödemiş’e bereketle geldik.” (videolu)


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Ödemiş'e gelerek Rahmanlar Barajı Sulama Kanalları Temel Atma törenini gerçekleştirdi.

Bakan Eroğlu Ödemişliler tarafından coşkuyla karşılanırken ilk ziyaretini Ödemiş Belediyesi'ne gerçekleştirdi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Bölge Müdürleri, İlçe Kaymakam Celil Ateşoğlu ve siyasilerin yer aldığı heyet Ödemiş Belediyesi'ni ziyaret etti.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem burada yaptığı konuşmasında; "Ak Parti iktidarı döneminde başta Ödemiş olmak üzere Küçük Menderes Havzası tarihinde görülmeyen bir çok yatırıma kavuştu. Küçük Menderes Havzası halkı size müteşekkir. Sizi burada, evinizde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz." ifadesinde bulundu.


Ödemiş'te olmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Eroğlu ise; "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan dönemin başbakanı iken Ödemişli vatandaşlarımızın bu bölgede çok derinden su çektiklerini söylemişler. Başbakanımız  bana talimatı verdi, geldik baktık temel atılmış, ortada proje bile yoktur. O dönemin Valisi  ve  Belediye Başkanımız Mahmut Badem destek vereceklerini söyledi. 26 ay gibi kısa bir sürede Beydağ Barajını tamamladık. Bugün baktığımızda bu bölgedeki 6 barajı bitirmek üzereyiz. Bu çalışmaları çok kısa zamanda tamamladık. Bugün de elimiz boş gelmedik. Bereketle geldik. 4000 adet fidan dağıtacağız. Ormanlık alanlarda yer tahsis ediyoruz ve 49 yıl kullanmalarını sağlıyoruz. Kırsalda yaşayanlara destek vermeye çalışıyoruz. Orman mahallerine süt sığırcılığı desteklerimiz var. Başbakanımızın size selamları var. İzmir'e 14 yıl da  43 milyarlık yatırım yapıldı." diye konuştu.

Orköy destek kredisi Ödemiş'te devam etti

Bakan Eroğlu'nun katılımıyla Menderes, Ödemiş, Kiraz ve Beydağ'da düzenlenen törenle 30 aileye gelir getirici tür ve 15 aileye Orköy destek kredisi sertifikası dağıtımı gerçekleştirildi.

Bakan Eroğlu fidan dağıtımları töreninde yaptığı konuşmasında; "Cumhurbaşkanımız `Orman köy ve mahallelerine her türlü desteği verin' dedi. Bu kapsamda 5 bin köye 5 bin ormanla planlanmıştı ve 2 bin 500'ünü tamamladık. Birinci kısım biti, Cumhurbaşkanımız dün ikinci kısmının bitirilmesi için talimat verdi. İnşallah 2019 sonuna kadar tamamlayacağız." ifadesinde bulundu.

4 ilçede gerçekleşen merasim törenleri ardından vatandaşlara  zeytin, fıstık çamı, ceviz, mavi servi, kara servi ve defne fidan türlerinden oluşan toplam 11 bin 500 adet fidan ücretsiz olarak dağıtıldı.
Bakan Eroğlu ve İzmir Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez Ödemiş Anadolu Lisesi ,Kiraz Anaokulu ve Beydağ Adile Şen Okulları`nın bahçelerine "Okullar Yeşille Hayat Bulsun" projesi kapsamında öğrencilerle birlikte fidan diktiler onlarla sohbet ederek ağacın ve ormanın önemine değindiler.