SON DAKİKA

Bu Dedeler Bir Başka


İzmir`in Çeşme ilçesinin şirin beldesi Çiftlikköy`de yaşayan İrfan Girişken (70) ve Halil Gemici (60), obezite ameliyatlarının ardından spor ve yürüyüş yaparak birlikte zayıfladılar.

İzmir Çeşme'de yaşayan tekstil sektöründen emekli, evli ve iki çocuk iki de torun sahibi İrfan Girişken, 148 kiloya ulaşması nedeniyle artık yolda dinlenerek yürümeye başlamış, tansiyon, şeker hastalıkları ortaya çıkmıştı.

Kilo vermeye karar veren Girişken, bir gün sabah kalktığında eşine, "Ben hastaneye gidiyorum, ameliyat olmaya" diyerek evde çıktı. Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar`a muayene olduktan sonra ameliyat kararını kesinleştiren Gİrişken, 2014 yılı Aralık ayında tüp mide ameliyatı olarak hayatında yepyeni bir sayfa açtı.

İki arkadaş obezite dayanışması yaptı

Yine Çeşme`de esnaflık yaparak geçinen üç torun sahibi Halil Gemici ise 25 yıllık arkadaşı Girişken`deki değişimi görünce o da ameliyat kararı aldı.

Bir yıl önce 124 kilo ile Dr. Kaçar ve ekibi tarafından ameliyata alınan Gemici, operasyondan birkaç ay sonra 82 kiloya kadar düştü. İrfan Girişken ise, 94 kiloya kadar düştüğünü belirterek, "Biz arkadaşım Halil ile vaktimizin büyük çoğunluğunu birlikte geçiriyoruz. Deniz kenarında spor yapıyoruz. Nisan 15 gelince ise denize giriyoruz. İkimizin de sağlığı yerinde" diye konuştu.
 Geçen yıl geçirdiği operasyonun ardından günde 8-10 kilometre yürüdüğünü, gününün yaklaşık 3 saatini sporla geçirdiğini anlatan Gemici ise, "Hayatımdan çok mutluyum. Çiftlikköy`de insanlar birbirlerine hep saygı gösterirler. Bu güzel doğada, deniz kenarında İrfan kardeşimizle ve dostlarımızla birlikte günlerimizi geçiriyoruz" diyerek arkadaşıyla birbirlerine destek verdiklerini söyledi.

Ameliyat öncesi kontrol şart

Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar, obezite ameliyatlarının düzenli takip, hastaların düzenli spor ve diyetleri sayesinde başarılı olabileceğini aktararak; , "Her iki hastamızı da ameliyat öncesinde, operasyona uygun olup olmadıklarını detaylı olarak inceledik. Uzmanlar ameliyata uygun olduklarını rapor ettikten sonra kendilerini ameliyata aldık. Her ikisi de şu an sağlıklı" ifadesinde bulundu.