SON DAKİKA

Demirtaş`ta "İzmir`i uçurun" Çağrısı


İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı M. İlker Aycı'yı ziyaret etti.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak, THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı M İlker Aycı'yı İstanbul'da THY Genel Müdürlüğü'nde ziyaret etti.
Demirtaş,  ABD ve İngiltere kaynaklı yaşanan krizi yakından takip ettiklerini belirterek; "Ancak biz ülke olarak krizlere alışığız. Hükümetimizin desteği ile THY'nin bu krizi aşacağına inanıyoruz. Bizim de desteğimiz tam." diye konuştu.

Demirtaş ayrıca İzmir ve çevresindeki Ege illeri ile toplamda 10 milyonluk bir nüfus olduğunu ve bu nüfusun 2 saat içinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gelebildiğini anımsatarak; "İzmir ve bölge olarak ticaretimiz ile ekonomimiz son derece gelişmiş durumda. Turizmde niş bir pazarımız var. Sağlık, gastronomi, fuar, kongre ve diğer tüm turizm türlerinde etkin bir potansiyelimiz var. Sizden isteğimiz İzmirimizi uçurmanız. İzmir uçarsa zaten 2 saat içinde Adnan Menderes'e ulaşabilen Ege de uçmuş olacak. İzmir ve Ege iş âlemi olarak artık belli başlı destinasyonlara, turizm ve ticaretteki hedef pazarlarımıza aktarmasız gitmek istiyoruz. Taşın altına elimizi sokmaya hazırız." ifadesinde bulundu.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı ise uçuşlar konusunda yatırımların uzun yıllardır Marmara Bölgesi ve İstanbul'a yapıldığını belirterek; "Bu yayılmadı. Bugün İstanbul'u kaybedersek Türkiye'yi kaybederiz. Taşın altına elimizi koymaya hazırız dediniz ki gerçekten taşın altına elinizi sokmadan hiçbirşey olmaz. Maliyetleri birlikte bölüşmeli ve uçuşlarla ilgili fizibiliteyi hep birlikte değerlendirmeliyiz. Bugün yeni pazarlara açılmak yerine elimizdeki güvenli pazarı da elimizde tutmak zorundayız. Bunları gerçekçi bir şekilde söylüyorum" dedi.  Yardım ve sübvanse konularının küçük rakamlardan oluşmadığını belirten Aycı, yeni bir hattın milyonlarca TL'lik yatırım demek olduğunu söyledi. Aycı, "Bir hatta tutunmak için güçbirliği oluşturmak gerekir. Derin frekans verilmez ise bir destinasyonda dağılıp gitme riski her zaman bulunuyor. Öncelikli olarak THY'yi düşünmek gerekiyor. THY çift haneli rakamlarda kar açıklamaya başladığında İzmir'e de sefer koyacağım. Fakat bu günden önce gelirseniz ortak yatırım yapmamız gerekir." dedi.