SON DAKİKA

İzmir`de "Kayıp Şarkılar"ın Gecesi


"Anadolu`nun Kayıp Şarkıları" belgesel filmi canlı performanslarla İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi`nde (AASSM) sahnelendi.

Anadolu`nun "unutulmaya yüz tutmuş" ezgilerinin sinema görüntüleri ve canlı performansla sahneye aktarıldığı geceye İzmirliler`in ilgisi yoğundu.

Selanik, Cannes ve Berlin gibi şehirlerde de büyük ilgi gören konser serisinde filmde söylenen yöresel şarkılar perdeye yansıtılarak Anadolu mirası eserler Batı müziğiyle harmanlandı.

Anadolu müziğini dünyaya tanıtmayı amaçlayan proje, farklı yörelerden müzikleri özgün düzenlemeler ve sinema görüntüleri ile sahneye aktarıyor. Orkestra üyelerinin arasında, projenin düzenlemelerini üstlenen Alp Ersönmez (bas gitar) ve Serhat Ersöz (klavye) ile birlikte İzzet Kızıl (perküsyon), Sarp Maden (gitar), Mert Önal (davul), Hasan Gözetlik (trombon-klarnet), Ali Yılmaz (bağlama), Göksun Çavdar (klarnet–saksofon) ve Anadolu'nun Kayıp Şarkıları filminin yapımcısı ve yönetmeni Nezih Ünen de (saksafon-klavye) bulunuyor.