SON DAKİKA

İZSU`nun Bu Başarısı Çok Konuşulacak


İzmir'de "atık su arıtım hizmetlerinden yararlananların kent nüfusuna oranı" yüzde 97'ye ulaştı. Dünya Su Gelişim Raporu'nda, yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde bile bu oran yüzde 78.9.

İZSU dünya çapında bir başarı örneği gösterdi.

İzmir`de "atık su arıtma hizmetlerinden yararlanan nüfusun kent nüfusuna oranının" yüzde 97'ye ulaştığı belirtilirken;  2016 yılında 18'i Avrupa standartlarında arıtım yapan ileri biyolojik, 38'i biyolojik ve 6 tanesi doğal olmak üzere toplam 64 arıtma tesisinde 301 milyon metreküp atık su arıtıldığı hesaplandı.

18 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ile Türkiye'de Avrupa standartlarında arıtım yapan en fazla tesise sahip olan,  yine AB standartlarında arıtılan yıllık kişi başına atık su miktarı 69.3 olan İzmir, nüfusuna göre arıttığı atık su miktarıyla dünya ölçeğinde yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerdeki oranı dahi geride bırakarak bir ilki başardı.

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında yayımlanan son Dünya Su Gelişim Raporu'nda, düşük gelir düzeyine sahip ülkelerde nüfusun ancak on binde 2'si atık su arıtım hizmetlerinden yararlanırken, alt orta gelir düzeyine sahip ülkelerde bu oran yüzde 2, üst orta gelir düzeyine sahip ülkelerde yüzde 13.8, yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde ise 78.9 oldu.

Atık sudan su üretilecek

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri yeni bir projenin daha haberini duyurarak şu açıklamada bulundu; "Su sıkıntısının giderek büyüdüğü yerkürede, atık sular önemli bir enerji, su ve bitkiler için gerekli bir besin kaynağı. İzmir'de evsel atıkların sağlıklı bir şekilde bertaraf edilmesi, arıtma çamurlarının ekonomiye kazandırılması, arıtma suyundan içme suyu elde etmek için önemli çalışmalar yürütüyoruz. 2015 yılında hizmete aldığımız Çiğli Çamur Çürütme Kurutma ünitelerinde çürütülerek kurutulan arıtma çamurları çimento sanayinde ek yakıt olarak kullanılıyor. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'ndeki atık sularını mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon ve ters osmoz sistemleri ile içme suyu  standartlarına getirecek yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyoruz. Türkiye'nin en büyük atık su arıtma tesisi olan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasitesini artıracak ek ünite inşaatımız 2018 yılında tamamlanacak. Yeni arıtma yatırımlarımız hızla devam ediyor."