SON DAKİKA

Kaya; "Kadın haklarının en büyük savunucusuyuz."


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya dün Torbalı`da huzur evi açılışını gerçekleştirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya dün Torbalı`da 100 yataklı modern huzur evinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış töreninde Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Ak Parti İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya ve Hüseyin Kocabıyık da yer aldı.

Bakan Kaya törende yaptığı konuşmasında ülkenin sosyal politikalar bakımından çok büyük ilerleme kaydettiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu; "İnsanlarımızın daha iyi hizmet almaları için, yaşlılara hizmetler geliştiriyoruz. Yaşlılığın en güzel dönemlerini daha huzurlu yaşamaları için devlet olarak çalışıyoruz. Geleceği uzmanlarımızla beraber belirliyoruz. Yaşlılarla ilgili bilimsel çalışmalara önem veriyoruz. Yaşlılarımız özel biri hassasiyet gerektiren hizmette daha çok devlet desteğine ve profesyonel hizmetlere ihtiyaç duyuyoruz. Huzur evlerimizle birlikte rehabilitasyon merkezlerinde de bu hizmetleri sürdürüyoruz. İnsanların öncelikle ailesinin yanında bakımının gerçekleştirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Büyüklerini sadece bakım ve barınma değil rehabilitasyonları içinde daha modern yerler açıyoruz. Sosyal güvencesi olsun ya da olmasını tüm yaşlılarımıza hizmet veriyoruz. 141 huzur evinde toplam 13 bin 316 yaşlıya hizmet veriyoruz. Yaşlılarını sıcak aile ortamlarından ayrılmadan sosyal ortamlarından kopmadan aktif şekilde hayatlarını sürdürmeleri bizim en önemli önceliğimiz. Yaşlılarımız bizim bilgelerimiz."

Son olarak Hollanda`da kendisine yapılan haksızlık hakkında da konuşan Bakan Kaya; "Hayır kampanyalarına izin veren Batı, Avrupa, PKK`nın toplantısına izin veren Batı, `evet` kampanyalarını bir bir durduruyor. Kim hayır kampanyalarını destekliyor? PKK, FETÖ, tüm terör örgütleri niçin hayır kampanyalarını destekliyorlar? Biliyorlar ki `evet` çıktığı zaman terör örgütlerinin sonu gelecek. Tüm terör örgütleriyle mücadelemizi amansız şekilde devam ettireceğiz. Geçen hafta Hollanda`da bana yapılan haksız, insanlık dışı, diplomatik teamüle uymayan davranışın temeli, Türkiye`nin bu kutlu yürüyüşüne dur demekti. Bir kadından bir Avrupa ülkesi neden korkar? İçeride seçim varmış, bununla açıklamak mümkün değil. Evet çıkmasından büyük endişe içerisindeler. Bize kadın haklarından bahseden Batı, bir kadın bakana insanlık dışı uygulamalarda bulundu. Biz kadın haklarının da en büyük savunucusuyuz. Özgürlüklerin de en büyük teminatıyız. Hiçbir birey bu ülkede kılık kıyafetinden dolayı hiçbir şekilde ötekileştirilemez. Şort giyen kadına nasıl sahip çıktıysak minibüsten başörtüsü nedeniyle indirilen kardeşimize de aynı oranda destek çıktık." dedi.
Belediye Başkanı Görmez ise Bakan Kaya ve İzmir milletvekillerine katılım ve desteklerinden ötürü teşekkür etti.