SON DAKİKA

Komisyon Oranlarına Tepkiler Sürüyor


Yemek kartı şirketlerinin restoranlardan aldığı komisyonlara şimdi de sektörden tepki geldi.

İzmir Ticaret Odası 42. Restoran, Kafe ve Eğlence Yerleri Meslek Grubu'ndan, Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Altınkapı, Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı İlker Gören, Meslek Komitesi Üyeleri Ali Cem Kocatoros ve İlhami Karabağ, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile biraraya gelerek sorunlarını anlattılar.

Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Altınkapı, yemek kartları firmalarının sektördeki rekabette öne çıkmak için personeline yemek kartı kullandıran firmalara belirli bir iskonto sağladıklarını belirterek; "Firmalar daha sonra bu ıskontoyu ve hizmet karşılığı olarak aldığı karları kapsayacak şekilde komisyonu restoranlardan talep ediyor." diye konuştu.

Üyeler ayrıca bu komisyonların giderek yükseldiğini ve yoğun bir rekabet baskısı altında olan restoranları çok zorladığını, bazı firmaların zaman zaman restoranlara ödeme yaparken vade uzatmasının da kendilerini mağdur ettiğini dile getirdi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş sektörün bu yöndeki şikayetlerinin giderek arttığını ve konuyu ele aldıklarını belirterek; "Elbette serbest ticaret var ama hiçbir kural olmadan üyelerimizin zarar görmesine de seyirci kalamayız. Bu konu sadece İzmir'deki restoranların değil, tüm Türkiye'deki restoranların sorunu. Zaten artan komisyon oranları nedeniyle başta İstanbul olmak üzere her yerden ciddi tepkiler yükseliyor" dedi.  Bu konuda yasaklayıcı değil düzenleyici bir tavır alınması gerektiğini belirten Demirtaş, "Sorunun iki tarafını da, restoranları da yemek firmalarını da bir ortak noktada buluşturmamız gerekiyor. Odamızda bu konuda bir çalışma başlattık. Köklü bir çözüm bulmak için üç büyük ilin odaları olarak İzmir Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Odası ve Ankara Ticaret Odası olarak ortak hareket etmeliyiz. Bu sorunun hukuki ve mali boyutunu araştırmak üzere üç Odamızın hukukçuları, uzmanları ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla bir çalışma grubu kurarak en kısa sürede mevzuat değişikliklerini de kapsayan bir çözüm önerisiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'mıza müracaat edeceğiz." ifadesinde bulundu.