SON DAKİKA

MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı Açıldı


Alanında dünyanın en büyük 3 fuarından biri olan MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu`nun katılımıyla açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen MARBLE Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, İzmir'de kapılarını 23. kez açtı. Açılışa Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da katıldı.

Başkan Kocaoğlu açılış konuşmasını yaparak; "İzmir Mermer Fuarı, sektöründe dünyada ilk üçe giren fuar olmasına rağmen ekonomik getiri olarak geçtiğimiz yıl birinci sırada yer aldı. İzmir bu yıl İzmir Enternasyonel Fuarı`nın 86`sını gerçekleştirecek. Yani İzmir bir fuar kenti. Sektör fuarları içinde ise en büyük fuarımız mermer fuarı. Ondan sonra gelinlik, mobilya, ayakkabı geliyor.  30`a yakın fuar düzenliyoruz. Ülkemizin geçirdiği zor süreçte İzmir`de turizm ve hizmet  sektörünü her hafta yaptığımız fuarlarla ayakta tutmaya çalışıyoruz.  Alıcı ile satıcıyı buluşturarak sanayimizi dünyaya tanıtmayı ve  ihracatı arttırmayı hedefliyoruz.  İzmir`de turizm  ve hizmet sektörü, Fuar İzmir ve fuar etkinlikleri ile birlikte büyümeye devam edecektir." dedi.

Bakan Eroğlu Büyükşehir`i Tebrik Etti

Konuşmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu`na Fuar İzmir`i kente kazandırdığı için teşekkür ederek başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Veysel Eroğlu ise Ege Bölgesi ve özellikle İzmir`in,  ihracatın ve fuarcılığın merkezi olduğunu belirtti.

Türkiye`nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Bu hedefe ulaşmamızda mermer sektörünün payı büyük olacak. O yüzden sektörün önünü açmak istiyoruz. Sizler bizim baş tacımızsınız. Hem üretiyor, hem ihracat yapıyor hem de istihdam sağlıyorsunuz." ifadesinde bulundu.

30 ülke katıldı

MARBLE'a bu yıl Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Çin, Danimarka, Mısır, İngiltere, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, İran, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Lübnan, Mauritius, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika ve Vietnam olmak üzere 30 ülke katıldı.