SON DAKİKA

Nevruz Hamamköy’de Kutlandı


Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri bu yıl Ödemiş Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 21 Mart Salı günü Hamam köy Mahallesinde düzenlendi.

Nevruz kutlamalarında Ödemiş merkez yerine 40 kilometre uzaklıktaki Hamam köy Mahallesi tercih edildi.

Törene, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Hüyüktepe, İlçe Milli Eğitim Müdürü vekili Erdal Yalçın, daire amirleri, okul müdürleri, Hamamköy mahalle sakinleri ve öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri 21 Mart Salı günü sabah saatlerinde, Hamamköy okulu bahçesinde yapıldı. Etkinlikler saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Hamamköy Okul Müdürü Tahir Tokalı; "Uzun bir tarihi olan nevruz bizi birbirimize yaklaştıran, bizi birbirimize bağlayan bir bayramdır. Nevruz dünyanın en eski ve köklü bayramı olma özelliği taşımakta. Biz Türklerin Ergenekon'dan çıkışının yıl dönümü olarak kabul edilen bu bayram, geçmişten bu güne taşıdığımız ortak kültür mirasımızdır. Nevruz Türklerin kültür sahnesine çıkışını temsil eder. Onun içindir ki Ergenekon bayramı olarak da ifade edilir. Bir anlamda dirilişinde sembolü olan bu kadim bayram, Türklerin Müslümanlığı kabul edişinden daha önceki yıllara dayanır. Maddi ve manevi temizliğin gerçekleştirildiği, yeni yılın başı olarak kabul edilen nevruz, geçen onca yılın bizden koparamadığı ezeli bir bayramdır. Bu bayram Türk kökenli toplulukların ortak paydasıdır. Nevruz Türkü Türk'e bağlayan güçlü bir bağdır. Türk kökenli toplumlar nevruz sayesinde kaynaşırlar. Nevruz sevgidir, hoşgörüdür, muhabbettir, dayanışmadır. Zihnen ve kalben yenilenmedir. Bu en eski bayram ayrışma unsuru değil aksine bizi birbirimize ortak değerlerimizin olduğu bilincini bizlere aşılamalıdır. Nevruz Bayramımız kutlu olsun."dedi.
Programa katılan Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu Nevruz Bayramıyla alakalı olarak; " Bugün Türklerin Ergenekon'dan çıkışı olan özel bir günü kutluyoruz. Bunun merkeze uzak mahallerimizden Hamamköy 'de kutlanması ayrı bir anlam katıyor. Nevruz bayramı Türklerin tarihi sahnesine ilk çıkışını temsil eden göstergeler olan ateşten atlama, demir dövmeyi gerçekleştireceğiz. Nevruz tam anlamıyla bir Türk bayramıdır. Biz nevruzu kutlama noktasında biraz geri kalınca bu bayramı bölücü unsurlar bir takım başka unsurlar, bu memleketi değil birleştirmek bölmek için kutlamaya başladılar." Dedi.

Gerçekleştirilen etkinlikte şiir sunumu, demir dövme töreni, nevruz ateşinin üstünden atlama, yumurta tokuşturma oyunu ve dans gösterileriyle izleyiciler keyifli dakikalar yaşadı.
İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu tarafından Türklerin Ergenekon'dan çıkışını simgeleyen Örs ile demir dövme olayı mehter marşı eşliğinde yapıldı ve Nevruz ateşi Celil Ateşoğlu yaktı.
Programa katılan Protokol üyeleri okul bahçesinde yakılan ateşin üzerinden atlarken renkli görüntüler ortaya çıktı. Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü vekili Erdal Yalçın etkinlikler kapsamında nevruz geleneğinin bir parçası olan yumurta tokuşturma oyununu oynadılar.
Hamamköy, anasınıfı öğrencileri ve ortaokul öğrencileri tarafından hazırlanan dans gösterileri izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Son olarak Hamamköy Ortaokulu Görsel sanatlar öğretmeni Özlem Tok tarafından hazırlanan "Nevruz Bayramı "resim sergisi protokol tarafından gezildi.


özlem yamantürk