SON DAKİKA

Ödemişli Dağcılar Latmos Zirvesinde


Efe Dağcılık üyeleri, bu hafta sonu Aydın ilinin Söke ilçesi sınırlarında yer alan Bafa Gölü'nün kenarındaki Latmos Dağı'na tırmandı.


Ödemiş`te yer alan Efe Dağcılık`tan bir grup dağcı geçtiğimiz haftasonu harika doğası, manastır kalıntıları, kaya mezarları ve tarihi kral yolları ile meşhur Latmos Dağı'na tırmandı.

Tırmanış için güney doğu sırtında bulunan Akçalı Köyü yakınlarındaki  580 rakımlı noktadan başlayan Ödemişli dağcılar Kral yolunu takip ederek 14 km.lik mesafeye 4 saatte  ulaştı.

Kral yolunda yürüyen dağcılardan birisi olan Ödemiş esnafı Nurettin Ataş; "Farklı duygular içindeyim; Kim bilir kimler bu yolu kullandı. Kimisi sevgi taşıdı kimisi nefret. Kimisi savaşmak için kullandı, kimisi sırtında yük. Dahası kral yolunu yapanlar bile doğaya zarar vermemek için en verimsiz yerleri yol olarak tercih etmişler. Zirvede yedi yıl önce bir kaya tırmanışında vefat eden Sökeli dağcı Özel Pak'ı da andık. Tarihi doku ve doğal güzellikler içerisinde yaptığımız bu faaliyette sevinci gurur ve hüznü bir arada yaşadık." diye konuştu.