SON DAKİKA

Ödemişli Öğretmenlerden Gelecek Hazırlığı


Özel Dünya Eğitim Kurumları ve Ödemiş Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü`nün işbirliği ile rehber öğretmeni olmayan okulların idarecilerine yönelik eğitim verildi.

 Özel Dünya Eğitim Kurumları konferans salonunda verilen eğitimine Ödemiş`ten katılım oldukça yoğundu.
Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK tarafından Ödemiş ve çevre ilçelerinde görev yapan rehber öğretmenler ile rehber öğretmeni olmayan okulların idarecilerine yönelik  verilen eğitimin konusu ise 'Kariyer Danışmanlığında Paradigma Değişimi ve Gençleri Geleceğe Hazırlamak' idi.
Yeşilyaprak, eğitimcilerin Z kuşağı adı verilen şimdiki kuşağı çok iyi tanımaları gerektiğini anlatarak; kariyer gelişim sürecinin anne karnında başlayan ve ölüme kadar devam eden bir süreç olduğunu ve bu süreçte bireyin fiziksel ve sosyal çevresi, içinde yaşadığı kültür, aldığı eğitim gibi birçok faktörün etkili olduğunu belirtti. Yeşilyaprak; ". Başarı ilgiyi arttırır, ilgi de beceriyi geliştirir. Bu durum bireyde o yaptığı işten doyum almasını sağlar." diye konuştu.
Yeşilyaprak ayrıca Rehber Öğretmenlerin, kariyer danışmanlığı yaparken değişen koşulları takip ederek, yeni paradigmalardan yararlanarak, öğrencilerde sürekli gelişim ve değişimi destekleme, kendilerini keşfetmelerine yardımcı olma, alternatifli düşünme yollarını öğrenme, girişimcilik ve yaratıcılık özelliklerini destekleme, değişim ve belirsizliği tolere edebilme gibi çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı.


özlem yamantürk