SON DAKİKA

Ödemiş`te Başkanlık Yarışı Hızlandı (videolu)


İzmir ili Damızlık Sığır Yetiştiricilerinin 20 Nisan'da İzmir Alsancak'ta yapılacak 9. Olağan Genel kurul toplantısı öncesinde Ödemişli Sanayici Veteriner Hekim Mehmet Çelikkaleli başkanlığa aday olduğunu açıkladı.


Daha öncede İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlık görevini yapan Ödemişli Sanayici Veteriner Hekim Mehmet Çelikkaleli, Ödemiş Kültür Park'ta düzenlenen kahvaltılı toplantıda İzmir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne adaylığını resmen açıkladı.
"Birlikten kuvvet doğar ilkesiyle yola çıktık."

Ödemiş başta olmak üzere Beydağ ve Kirazlı pek çok üreticinin de destek vermek için katıldığı toplantıda konuşan Çelikkaleli; "2011 seçimlerini sayın genel başkanında karşımızda aday olduğu bir seçimde kazandık. Bölgemiz insanlarının beni uyararak bu kişilerle olmaz vazgeç demesine rağmen birlikten kuvvet doğar ilkesiyle yola çıkmıştık.2101 yılı üreticinin samanda yaşadığı sıkıntılar, şap hastalığından dolayı ekonomik sıkıntılar neticesinde üreticimiz ekonomik olarak çökmüştü. Benim dönemimde dedim ki gelin bu biriken parayla üreticilerimize yardım edelim." diyerek başkanlık dönemindeki icraatlarından bahsetti.

"Bu biriken paralar insanların parası, bu paralar bu insanlara kullanılmazsa niçin biriktirildi? Bunun sonuncunda banka girdi çıktılarını zor da olsa sonuçlandırdık. Banka girdi çıktılarıyla üreticimiz bir nebze olsun nefes aldı. Arkasından, Ödemiş'e güzel bir düve çiftliği yaptık. Yönetim olarak orada İbrahim Şentürk, Ahmet Cambazoğlu ve diğer arkadaşlarımızda desteğiyle iyi çalışmalar yaptık." diyerek konuşmasına devam eden Çelikkaleli üreticilerin yem fiyatları ve hayvan hastalıkları nedeniyle ekonomik zorluklar yaşadığını da ekledi.

"Dürüstlüğün, ahlakın, namusun, şerefin haysiyetin olmadığı yerde Çelikkaleli olmaz."

Çelikkaleli; "Fakat bugün gelirimizin % 75 alan bir yem ile karşı karşıyayız. Bölgemizde doğan hayvanların % 30 civarı ölüyor. % 30 kısırlık sebeplerinden dolayı hayvanlarımız gebe kalmıyor. Ciddi bir ekonomik kriz içindeyiz. Bunlarla ilgili projeler yapalım dedik. Sen Veterinersin, veterinerlere pas veriyorsun dediler. Suni tohumlamayla bir şeyler yapalım salgın hastalıklarla mücadele edelim vay olmaz! Arkadaşlar, hayvancılığı kabzımallarla yapamayız. Hayvancılığı veteriner hekimlerle, veteriner hekim odalarıyla, teknisyenlerle el ele vererek yapacağız ki size faydamız olsun. Bu insanlarla bu işi yürütemedik. Birbirlerine ahlak dışı konuşmalar yaptılar küfür edenle küfür yiyen kol kola gelip karşımıza çıktı. Bize karşı cephe aldılar. Bende dedim ki dürüstlüğün, ahlakın, namusun, şerefin haysiyetin olmadığı yerde Çelikkaleli olmaz dedim. Ve bunun sonucunda istifa ettim." ifadesinde bulundu.

İlk iş yem sorununu ortadan kaldırmak

Yönetim kadrosunun yenilendiğini de sözlerine ekleyen Çelikkaleli; "Yepyeni yüzlerle burada en yaşlı benim benden yaşlısı yok. Bir daha ki dönem ben onların yedeğiyim. Bu gençlere bu işleri devredeceğiz ama önce onları yetiştireceğiz. Bu vizyon sahibi insanlarla bu işleri yapacağız. İlk işimiz % 75 yem sorunu yok etmek olacak. Bu yemin üreticiye maliyetini düşürmek için ne lazımsa, yem firmalarıyla anlaşmaysa anlaşma, ham maddeyi getirerek bunu yeme çevirmekse çevireceğiz. Bununla ilgili çözüm neyse yapacağız. Bunun için gerekirse medya yoluyla gerekirse Tarım bakanlığınla kavga ederek çözeceğiz. Bu bölgedeki hayvancılığın sağlık sorunlarını yok edeceğiz. Bu konuda meslektaşlarımızın hepsi yanımızdadır. Veteriner odalarıyla projeler yapacağız. Öyle projeler var ki Hollanda uygulanan bir sistemden bahsedeyim. Hollandalı üreticilerin damında hayvan kızgınlık dönemini belirleyen bir sistem var. Kaç numaralı inek danaya geldi. O sistemden takip ediliyor. O bölgedeki veteriner hekim kim, o veteriner hekime mesaj geliyor. Hekim gidip tohumluyor. Kayda girdimi çiftlik sahibine mesaj geliyor. Biz bu sistemi kuracağız. Hayvanlarınız sağlık kısırlık gibi sorunlarını ortadan kaldıracağız. Yemle ilgili tüm problemlerinizi çözerek sütü ele alacağız." diye konuştu.

Süt fiyatları ne olacak?

Süt fiyatları hakkında Çelikkaleli şu değerlendirmede bulundu; "Ama sütü görüyorsunuz hükümetin dahi verdiği taban fiyatı uygulamak o kadar zor ki, süte çok büyük güçler var. Etrafımızdaki kooperatiflere bakalım en güçlü kooperatif, bile 1.20 denilen sütü 1.145'ten pahalıya alamıyor. Medyadan düşmeyen o kooperatif başkanları ne sütünü bir kuruştan fazlaya alabiliyor ne de yemini 2-3 liraya ucuza verebiliyor. Ama biz İzmir Damızlık Birliğinin bu gücünü, tamamen bu gücü sizlere harcayacağız."

"Bizim makam arabasına ihtiyacımız yok."

Çelikkaleli istifası sonrası geçen dönem hakkında da şunları söyledi; "Bizim makam arabasına ihtiyacımız yok. Ben istifa ettikten sonra müdürün, yönetim kurulunun başkanın altında araba sizin bir kuruşunuzu ne yersem ne de yedirirsem bana haram olsun. Benim bunlara ihtiyacım yok. Sizden kazandığım paralarla fabrika sahibi oldum. Bana para makam mal değil sizin desteğiniz lazım. Bu yönetimin her şeyine kefilim. Biz sizin karşınıza bugün kendi helalimizle çıktık. Ben istifa ettikten sonra İzmir Damızlık Birliği bir çivi çakmadı. Düve çiftliği kurduk burayı bile üreticiyle rekabet eden bir kurum gibi kurdular. Sizin menfaatiniz olan kanun verdiği tüm yetkileri kullanmaya kararlıyız bu güç birlik para sizindir. Bize sizin desteğiniz yeter."

İzmir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan açıklamada ise; 20 Nisan tarihinde Birliğin İşçiler Cad.no: 139/3 Alsancak-İzmir adresinde saat 11:00'de yapılacak kongrede çoğunluk sağlanamaması durumunda yeni kongrenin 30 Nisan tarihinde Fuar İzmir D Holü Sakarya Mah. Sakarya Cad. 35410 Gaziemir-İzmir adresinde saat 11:00'de yapılacağı belirtildi.