SON DAKİKA

Pazarcı Esnafının Yolu Açıldı


Tarih 1995 yılını gösteriyordu. Ben Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odasında 2. başkan olarak görev yapıyordum. Aynı zamanda da pazarcılardan sorumlu komisyon başkanı ve İzmir 18. Dönem il genel meclisi üyesiydim.


1995 yılı bir Çarşamba günü saat yanılmıyorsam akşam 7-8 civarında evimin telefonu çaldı. Arayanlar Kiraz'a pazara giden pazarcı esnaflardı. Jandarma trafik yol kontrolleri yapıyormuş. Bir astsubay ve birkaç er jandarma kontrolleri yaptığı için yollarda uzun kuyruklar oluşmuş. Bayram haftası olduğundan dolayı pazarcılar bir an önce Pazar yerine gidip tezgâhlarını açmak istiyorlar.
Yine aynı hafta içerisinde ben de kiraza pazara gidiyorum ve aynı trafiğe denk geldim. Sabah saatleri olmasına rağmen metrelerce kuyruk vardı. Ben aracımla Kiraz'a vardıktan sonra aracımı park ettim ve tezgâhımı hazırlamadan yürüyerek geri döndüm. Amacım trafik kontrolü yapan astsubayla görüşüp durumu konuşmaktı.


Konuştum ve durumu anlattım. Bu hafta bu kontroller pazarcılara yapılmaya devam ederse eğer arkadaşlar zor duruma düşecekler. Bari pazarcılara bu hafta tolerans tanıyın dedim ve komutan sağ olsun beni kırmadı. Hemen yolu tahliye ettiler ve pazarcılar Kiraz'a ulaştı.


Olayın üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen hala pazarcı arkadaşlarla bu konuyu konuşuruz. Bunu da böylece anılarıma not etmiş oldum.


"Tüketici yaşamak iyi değildir. Üretici olalım." M. Kemal Atatürk